НЕМА ДА ГИ ПОЛНИМЕ ЧЕСТО И ЌЕ ТРААТ ПОДОЛГО: Батериите на паметните телефони би можеле да го задржат својот полн капацитет до пет години благодарение на новиот материјал!

8 април, 2021
shutterstock_408342142_1000x0

Тоа е проблем од прв степен што нè јаде; на крајот, колку и да го користите вашиот телефон паметно и да се обидете да му ја заштедите батеријата, тој се влошува со текот на времето до тој степен што честопати ќе мора да го полните двапати во еден ден.

Паметните телефони во блиска иднина може да имаат батерии способни да го задржат целиот капацитет пет години.

Тоа е проблем од прв степен што нè јаде; на крајот, колку и да го користите вашиот телефон паметно и да се обидете да ја зачувате неговата батерија, тој се влошува со текот на времето до тој степен што честопати ќе мора да го полните двапати во еден ден.

Ова е повеќе од фрустрирачки товар за сопствениците на телефони – влошувањето на литиум-јонските батерии има негативно влијание врз загадувањето и економијата. Сепак, благодарение на напорите на истражувачите во Јапонија, можеби сме поблиску до изнаоѓање решение.

Тим од јапонскиот институт за напредна наука и технологија (JAIST) погледна негативни терминали во внатрешноста на литиум-јонските батерии, истражувајќи нов вид врзивно средство направено од кополимер бис-имино-аценафтенеквинон-парафенилен (BP), се вели во соопштението.

Иако нуди подобра механичка стабилност, „создава и потенка спроводлива цврста електролитна интерфејс со помала отпорност и не реагира лесно со електролитот, што исто така во голема мера спречува негова деградација“.

Професорот Нориоши Мацуми, кој ја водеше студијата, објасни: „Додека полу-ќелијата користејќи PVDF како врзивно средство покажа само 65% од оригиналниот капацитет по околу 500 циклуси на празнење на полнеж, полу-ќелијата користејќи BP кополимер како врзивно средство покажа задржување на капацитетот од 95% по над 1700 такви циклуси.“

Ова е приближно пет години кога дневното полнење нема да доведе до намалување на капацитетот на батеријата. „Реализацијата на трајни батерии ќе помогне во развој на посигурни производи за долготрајна употреба. Ова ќе ги охрабри потрошувачите да купуваат поскапи средства за батерии, како што се електрични возила, кои ќе се користат за многу години “, рече Мацуми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris