Неуредност или креативен хаос: Еве што вели вашата работна маса за вашиот карактер

24 јули, 2021
nered-radni-sto-830x0

Истражувањата покажаа дека редот или нередот во вашата околина може да има различни психолошки последици, но исто така и дека една од тие две работи ја поттикнува креативноста.

„Ако преполната маса е знак на пренатрупан ум, тогаш што значи празна маса?“, симпатично праша Алберт Ајнштајн кога му рекоа дека работното биро на кое работи е целосно пренатрупано.

Британскиот писател со норвешко потекло, Роалд Дал е познат и по тоа што творел на неуредни работни маси.

Нередот на овие две познати личности не ги спречи да станат славни и препознаени во областите со кои се занимаваа – Ајнштајн во физиката и Дал во литературата.

Сепак, нередот на бирото ако работите во канцеларија, а не во вашите четири sида, може да предизвика неодобрување од колегите и многу е можно порано или подоцна да треба да го расчистите.

Различни студии покажаа дека и редот и нарушувањето во вашата околина можат да имаат различни психолошки последици, односно дека и редот и нарушувањето имаат свои добри и лоши страни.

Во експериментот спроведен од истражувачите, од учесниците беше побарано да пополнат прашалници во канцелариите со вклучување во истражувањето дел од оние кои работеле во чиста и уредна средина и дел од оние кои имале целосен распад на масата.

Идејата беше сите после тоа да донираат пари во добротворни цели. Се испостави дека уредните биле повеликодушни.

Покрај тоа, тие беа поурдени, повеќе беа склони да изберат јаболко наместо чоколадна плочка за ужинка.

На кратко, ако сакате одговорни работници на работа, изберете ги оние кои се уредни.

Во поширока смисла, и редот и нередот имаат свои предности и недостатоци, така што можете да ги комбинирате овие два вида на ставови кон работната средина за да го искористите максимумот од секој.

На пример, на почетокот на креативниот процес кога ви требаат нови идеи, дозволете работата да се одвива во неред, и ако воведете ред кон крајот на проектот, ефектот ќе биде поголем, покажуваат истражувањата.

Истражувачите спроведоа и тестови на Интернет. Прелиминарните резултати покажуваат дека уредната веб-страница е нешто што ги охрабрува посетителите, остава впечаток на сигурност, додека оние кои се „посредени“ ја поттикнуваат креативноста.

Ова истражување објаснува зошто дури и добитниците на Нобелова награда се познати по неуредноста.

Во друг експеримент, испитаниците имале задача да дадат предлози за тоа како да се користат топки за пинг-понг. Тоа е типичен тест на креативност што ја мери способноста да се излезе со нови идеи. Оние кои седеа на неуредни маси пред задачата постигнаа подобри резултати, покажа истражувањето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi