Танчерка и куртизана, па мотив за филмови и песни: Која била Мата Хари, жената која ја одбележила светската историја?

8 август, 2021
325867_profimedia0067895998_ff

Маргарет Гертруда Зеле попозната како Мата Хари била холандска танчерка и куртизана. За време на Првата светска војна, таа беше застрелана како германски шпион. Многу луѓе се уште веруваат дека таа била невина, но дека пукала затоа што француската тајна служба имала многу разузнавачки грешки во претходните мисии.

<p>Bila je igračica i kurtizana, kružile su glasine i da je i nemačka špijunka, zbog čega je oktobra 1917. streljana</p>

Мата Хари се омажила за шкотски офицер во холандската армија. Живеела со него во Јава и Сумара, па се вратила во Европа кога се разведе. Имала две деца кои починале во рана возраст.

<p>Bila je igračica i kurtizana, kružile su glasine i da je i nemačka špijunka, zbog čega je oktobra 1917. streljana</p>

За време на нејзиниот живот, таа патувала во Англија, Франција, Холандија и Шпанија, каде што била љубовница на многу офицери. Таа научила танц од рана возраст, била вешта во индиски танци, изведувајќи ги многу оскудно облечена.

<p>Bila je igračica i kurtizana, kružile su glasine i da je i nemačka špijunka, zbog čega je oktobra 1917. streljana</p>

Наскоро се појавиле гласини дека работи како шпион, по што била уапсена во февруари 1917 година во Париз, а во октомври истата година била застрелана. Покрај многу жени кои ги одбележаа времињата зад нас, таа исто така остави белег во светската историја, бидејќи нејзиниот лик и дело служеа како инспирација за многу филмови и песни. Така, годинашниот наслов на песната што ја изведе Самира Ефенди, претставничката на Азербејџан на Евросонг, беше токму по нејзиното име – „Мата Хари“.

<p>Bila je igračica i kurtizana, kružile su glasine i da je i nemačka špijunka, zbog čega je oktobra 1917. streljana</p>
<p>Bila je igračica i kurtizana, kružile su glasine i da je i nemačka špijunka, zbog čega je oktobra 1917. streljana</p>
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi