Тревис (18) е најмладата личност што самостојно со авион го пропатувала целиот свет: Наскоро планира нови патувања

13 јули, 2021
travis-ludlow-3-830x0

Тревис започнал да лета на 12-годишна возраст, а на 14-годишна возраст станал најмладиот пилот на британската едрилица

18-годишниот пилот го собори Гинисовиот рекорд и стана најмладата личност која самостојно летала околу светот.

Тревис Лудлов од Аибстон во Бакингемшир слета во Холандија во вторникот. Тој патувал 44 дена и за тоа време поминал неверојатни 40.972 км.

Тој е само 13 дена помлад од претходниот рекордер.

„Ова е многу чудно чувство, пристигнав и утре немам за што да се грижам“, рече Тревис.

Тревис започнал да лета на 12-годишна возраст, а на 14-годишна возраст станал најмладиот пилот на британската едрилица.

Тој прелета над Европа, преку Русија и Америка, со Цесна 172Р во 2001 година, пред да се врати преку Канада, Гренланд и Исланд.

Претходниот рекордер Мејсон Ендрус, од Луизијана, го заврши летот во 2018 година.

„Тоа е навистина најопасната и најтешката работа што можете да ја направите со еден мотор“, рече Ендрус, потсетувајќи се на неговиот подвиг.

Тој рече дека Тревис има светла иднина, пишува Би-Би-Си.

– Светските рекорди се направени да бидат соборени. Имав рекорд. Со држење на рекордот, јас не добивам ништо, па затоа сум повеќе од подготвен да го предадам факелот на следната генерација – рече тој.

Сега е потврден рекордот на Тревис и тој доби потврда дека го соборил Гинисовиот рекорд, а неговиот план е да го сруши рекордот во летање со електричен авион.

Неговото семејство е многу среќно за неговиот успех.

– Ни олесни што тој конечно дојде дома, сите сме пресреќни поради неговиот успех – рече неговата мајка.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi