Вакви жени се ОПАСНИ по здравјето на мажите!

8 април, 2021
opasni zeni

Излезе дека тоа не е само фраза за додворување.

Наводно, тој ефект бил засилен ако имало жена во друштво на маж кој бил „надвор од нивната лига“.

Хормонот кортизол се произведува од надбубрежната жлезда во време кога едно лице е под физички или ментален стрес и се воведува во директна врска со срцето и бројни други болести.

Истражувачите испитале 84 студенти решавајќи загатка судоку, индивидуално и во посебни простории. Двајца странци, маж и физички привлечна жена, исто така биле во собата.

Додека женско лице ја напуштило просторијата и двајца мажи седеле заедно, нивото на стресни хормони кај испитаниците не се зголеми. Меѓутоа, ако субјектот остане сам со жената во собата, нивото на кортизол би се зголемило.

„Во оваа студија започнавме од претпоставката дека повеќето мажи, во друштво на убава жена, се чувствуваат како да е идеална можност за додворување. „Додека некои мажи ќе избегнуваат убави жени засновани на верувањето дека тие се„ надвор од својата лига “, повеќето мажи всушност ќе имаат одредена хормонална реакција“, се објаснува во студијата.

Студијата покажа дека нивото на кортизол кај мажите се зголемува по само пет минути краток социјален контакт со млада привлечна жена.

Кортизолот во мали дози може да има позитивен ефект, но хронично покачениот кортизол влошува одредени здравствени состојби, како што се срцеви заболувања, дијабетес, хипертензија и импотенција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris