Ви го откриваме потеклото на најпознатите суеверија!

4 март, 2021
shutterstock_1466028449_1000x0

Со текот на времето, суеверието стана толку вкоренето во нашето општество што честопати несвесно извршуваме одредени суеверни постапки. Погледнете каде всушност се појавуваат верувања што нѐ тераат да правиме или да избегнуваме одредени ситници, бидејќи се смета дека тие носат среќа или несреќа

Да чукнам во дрво…

Честопати кога зборуваме за некои добри работи, имаме навика да тропаме на дрво, за злите духови да не ја претвораат среќата во несреќа. Овој обичај потекнува од пагански племиња кои обожавале дрвја, а некои од нив користеле дрвја за пророштво. Верските ритуали што ги вршеле одредени племенски заедници биле незамисливи без дрвја, а Келтите верувале дека духовите и боговите живеат на дрвјата.

Број 13

Стравот од бројот 13 влече корени од нордиската митологија. Во познатата приказна, 12 бога беа поканети да присуствуваат на вечера во Валхала, градот на боговите. Тогаш Локи, богот на конфликтот и злото, провалил на вечера, зголемувајќи го бројот на присутни на 13, а драмата што ја предизвикал влијаел бројот 13 да биде познат како проклет број. Од друга страна, стравот од петок 13 потекнува од христијанството затоа што се верува дека Христос бил погребан токму на овој ден, а бројот на гости на Тајната вечера бил 12, а Јуда бил 13-ти гостин.

Премин под скала

Приказната дека поминувањето под скала носи несреќа потекнува од пред 5000 години во Антички Египет. Скалите потпрени на ѕидот формираат триаголник што Египќаните го сметале за тројство на богови, а поминувањето низ него се сметало за сквернавење на ова светилиште.

Ѕвезда што паѓа

Големиот хеленски астроном Птоломеј верувал дека ѕвездите што паѓаат се знак дека боговите излегуваат од небото, па кога и да виделе луѓето ѕвезда која паѓа, замислувале желба некој бог да и се покорува, а оваа практика продолжува и денес.

Вкрстување на прстите

Оваа суеверна акција најчесто се користи во светот и е знак на надеж или желба за одреден исход. Потеклото на вкрстувањето на прстите го наоѓаме во христијанството и се верува дека оваа акција ги спречила духовите да ја уништат нашата шанса за среќа.

Скрши нога!

Скрши ја ногата е идиом што се користи во театарот за да му се посака на изведувачот среќа, затоа што се смета дека среќно носи среќа. Постојат неколку теории зад овој израз, но најстарата и најверојатната е таа од античка Грција каде луѓето во театрите не плескаа, туку го изразуваа своето задоволство со потчукнување на нозете од подот, и ако го правеа тоа доволно долго и тешко, таму претставувала опасност да им се скрши ногата.

Скршено огледало и седум години несреќа

Постојат многу теории за тоа од каде потекнува ова верување, а една од нив е дека се сметало дека одразот на ликот го претставува другото јас и дека кршењето на рефлексијата ја повредува човечката душа. Античките Римјани верувале дека животот на една личност се обновува на секои седум години, па на човекот му треба толку време да се опорави од повредите предизвикани од кршење на неговиот одраз. Втората теорија се заснова на практични причини бидејќи огледалата порано биле многу ретки и скапи, па би било проблем да се набави ново доколку се скрши постојното огледало.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi