Хрчењето може да се спречи со тениско топче?! Гуру за спиење откри генијален трик кој работи апсолутно секој пат!

31 јануари, 2021
Capture-16

Луѓето кои имаат проблем со хрчењето имаат тенденција да спијат на грб.

Нема ништо полошо од паѓање во кревет навечер толку исцрпени, но не можете да заспиете затоа што вашиот партнер хрчи гласно. Но, според стручњак за спиење, тениско топче може да биде решението што го барате – едноставно зашијте му го на задниот дел од пижамите.

Терапевтот и автор на бројни книги за спиењето, Карл Ролисон, вели дека луѓето кои имаат проблем со хрчењето имаат тенденција да спијат на грб, или хрчењето им се влошува во таа позиција. Токму тениската топка ќе го направи тоа невозможно, тврди тој.

Исто така, ќе служи – ранец

„Причината е што кога спиеме на грб, честопати ја отвораме устата. Затоа препорачувам да спиете на страна. Кога спиеме на грб, нашиот јазик и непце се релаксираат и подлегнуваат на гравитацијата, а потоа тие се потпираат на задниот дел од грлото и произведуваат вибрирачки звук. Вилицата исто така се релаксира, а устата станува „комора на ехо“ што го засилува звукот “, објасни тој.

Спиењето на страна има помал ефект врз дишните патишта и остава повеќе простор за проток на воздух, а покрај тениско топче, можете да пробате и стар добар метод за спречување на хрчењето што често го користеле војниците – спиење со ранец.

Тој сам се обиде

Војниците спиеја во рововите на таков начин за да не ја откријат својата позиција со тоа што му хрчеле на непријателот, рече Ролисон, а тој самиот беше убеден во ефикасноста на овој трик кога пред неколку години скрши три ребра.

„Можев да спијам само на страна, и ако ја сменев положбата во сон, се будев од ужасна болка, па ставив перница во ранецот и ранецоѕ на грбот“, се сеќава тој. И тогаш, додава тој, би спиел како бебе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum