Како настанал изразот „сина крв“ поврзан со кралските и благородните семејства?!

5 март, 2021
profimedia-0006556036_400x0

Со векови е познато дека за аристократите и благородниците се вели дека имаат поинаква крв, и овој термин има многу долга историја.

За членовите на благородништвото, односно членови на аристократско семејство, често се вели дека имаат сина крв. Зошто е така?

Потеклото на овој израз е поврзано со Шпанија, во време кога оваа територија беше населена со Маври – исламизирани жители на северозападна Африка.

На почетокот на 8 век, Маврите започнале да го населуваат Пиринејскиот полуостров (каде денес се наоѓа територијата на Шпанија). Потоа почнаа да се мешаат со локалното население, што, за разлика од нив, беше многу полесно.

Бидејќи Маврите беа главно одгледувачи на добиток, тие не можеа да се мешаат со членови на благородното семејство. Поради тоа, гените на аристократот, чија кожа остана светла, не се мешаа, за разлика од „мешаната“ популација, односно „обичните луѓе“.

Аристократите беа горди на својата бледа кожа затоа што дополнително ги разликуваше од „обичните луѓе“ со кои владееја.

Тогаш почна да се зборува дека тие имаат „сина крв“ затоа што нивната кожа е толку бледа што се гледаат крвните садови.

Така, „сината крв“ стана заштитен знак на аристократијата, односно на благородништвото. Покрај тоа, белиот тен беше ценет во повисоките класи и пред тоа и остави впечаток на висока позиција во општеството. Причината за тоа е разликата помеѓу благородништвото, кое живеело во дворовите и кое имало слуги, и „обичните“ луѓе кои морале да работат и на тој начин да се изложат на сонце – што ја прави кожата потемна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris