ЗОШТО ЛУЃЕТО НЕ СЕ СЕЌАВААТ НА НАСТАНИТЕ ОД ДЕТСТВОТО? Научници конечно го дадоа одговорот – АКО ГО НАПРАВИТЕ ОВА СПОМЕНИТЕ СИГУРНО ЌЕ СЕ ВРАТАТ…

11 март, 2021
412488_cute-little-girl-jumping-into-puddle-rainy-weather_f

Иако спомените од детството за многумина се најубави, тие се само дел од она што некое лице навистина го доживеало. Ако се обидете да се сетите на првите години од вашиот живот, скоро сигурно нема да се сетите на ниту еден од нив. Научниците конечно објаснија зошто е тоа така!

Сигурно сте слушнале за поимот амнезија, популарно губење на меморијата што најчесто се јавува при оштетување на мозокот или нарушување на свеста. Иако повеќето луѓе никогаш нема да доживеат амнезија во нејзината класична форма, секој ќе помине низ одредена форма во животот. И со тоа, тој ги губи спомените од своето детство.

Оваа специфична форма се нарекува детска или инфантилна амнезија. Кога тоа ќе се случи, мозокот не е под влијание на кој било надворешен фактор, како што е мозочен удар, туку од процесите што се случуваат во рамките на ова тело што управува. Според професорката Патриша Бауер од Универзитетот Емори во Џорџија, САД, ова е поврзано со начинот на кој механизмите во мозокот складираат искуства за потенцијална употреба во иднина.

Детска амнезија обично се јавува кај луѓе на возраст од седум години. Истражувањата покажаа дека децата на возраст од пет до седум години може да се сетат на 63 до 72 проценти од она што го искусиле во минатото. Меѓутоа, во случај на осумгодишни или деветгодишни деца, тоа беше само околу половина, поточно 35 проценти. Како што старееме, овој број се намалува уште повеќе.

Сепак, што и колку човек се сеќава од детството, може да варира од личност до личност. Важна улога игра, на пример, тоа дали некое лице доживеало екстремно силен настан или траума во својата младост, која се зацврстила како спомен. Во тој случај, дури може да се пријави за ментално здравје подоцна во животот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi