Зошто некои жени во 40-тите изгледаат како девојки, а некои како баби?Еве го одговорот!

5 јуни, 2021

Денес можете да видите жени во 40-тите години кои изгледаат како да се 20 години помлади. Но, исто така можете да забележите дека некои од нив прерано стареат и личат на баби.

Зошто се случува ова? Кои се главните причини зошто некои жени во петтата деценија изгледаат двојно помлади, а некои изгледаат како баби?

Хормоналните промени се неизбежни, но тие можат да забават

Главниот женски хормон е естрогенот, а со текот на годините, неговата количина во организмот значително се намалува. Естрогенот е одговорен за еластичноста и дебелината на кожата. Ако го имате во мала количина во телото, кожата полека го губи својот сјај.

Ако сте постојано на строга диета, тие поттикнуваат губење на естроген, бидејќи со ограничување на различна храна не можете да внесувате доволно витамини, минерали и други корисни компоненти.

Следните јадења треба да бидат на вашето мени: соја сирење, тофу, ленено семе и брокула. Никогаш не изоставувајте месо од вашето мени.

Во женското тело има десетици различни видови на гени кои се одговорни за одредени делови од телото.

Исто така постои и таканаречен „ген на староста“ што може да се контролира како што следува:

Намалете го дневниот внес на калории, но не избегнувајте корисни витамини и минерали.

Елиминирајте го алкохолот и никотинот целосно.

Продолженото изложување на сонце е штетно. Сончевите зраци негативно влијаат на изгледот на кожата бидејќи ја лишуваат од еластичност.

Добриот имунитет е неопходен за здрав, младешки изглед. Болеста предизвикува огромна штета на нашата убавина и здравјето на телото. Вежбањето секогаш дава голем ефект и нè подмладува.

Фризурата е особено важна

Поради некоја причина, постои општо мислење дека жените над 40 години мора да имаат кратка коса. Но, психолозите одамна докажаа дека ова мислење е погрешно, па без оглед на бројот на години, треба да ја одржувате фризурата што најмногу ви одговара и прави да изгледате свежо и помладо. Во превод – негуваната коса секогаш ќе ви брише од лицето неколку години.

Тежината влијае на изгледот

Со прекумерна тежина секогаш ќе изгледате неколку години постари. Понекогаш девојка која има само 25 години може да изгледа како да има 40 години, само затоа што има прекумерна тежина.

Начин на облекување

Општо мислење што преовладува е дека секоја зрела жена не треба слепо да ја следи модата, туку треба да го носи она во што се чувствува најпријатно.

Сепак, тоа не значи дека треба да носите безлични парчиња кои не им даваат никаков идентитет на жените. Кој вели дека на возраст над 40 години не можете да носите кратки здолништа и високи потпетици ако тоа ви одговара.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi