БЕСПЛАТЕН ТРИК ОД КОЈ БИЛКИТЕ РАСТАТ КАКО ЛУДИ: Намирница која сите ја фрламе е чисто богатство, а ги растерува и штетниците

26 мај, 2021
biljke

Веројатно веќе сте чуле дека користените кесички чај се прва помош за отечени очни капаци (по будењето) и општо подуеност на лицето, како и за отстранување на непријатни мириси од чевлите. Сепак, оваа намирница исто така се покажа како неверојатно корисна во одгледувањето на растенија.

Кога користите кеси, односно правите чај, сè што треба да направите е да не ги фрлате. Закопувајте ги во саксија, жардинерија или градинарска почва, доколку имате, и ќе добиете бесплатно растително ѓубриво!

Експертите објасниле дека овие вреќи со билки ја обезбедуваат почвата со потребната исхрана. Бидејќи чајот содржи танин и други хранливи материи, не е ни чудо што тие служат како природно ѓубриво. Самата ќесичка обично е направена од влакна на растението абака, еден вид дрво од банана. Ќесата и неговата содржина ќе се растворат во почвата и ќе обезбедат здрава средина за раст на цвеќето и растенијата.

Ги растерува и штетниците

Друга предност на ова природно ѓубриво е тоа што ги чува штетниците на растојание. Меленото кафе е исто така корисно тука, само закопајте мала количина во земјата и ќе видите дека извлечените растенија ги заобиколуваат инсектите. Мирисот на чај и кафе ги растерува овие напасти и ги спречува да ги уништат вашите растенија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi