Дали го правите ова кога подготвувате ТЕСТЕНИНИ? Што е правилно, а што не?

28 август, 2021
d548fb797b1f8f20da25ab5a6ee931b75b921afe

Тестенините многумина ги обожаваат и често се на дневното мени.

Секој од нас има одредени навики кога подготвува тестенини. Во некои сме толку убедени што ги применуваме секој пат кога подготвуваме макарони или шпагети. Сепак, според готвачите, што е правилно, а што не.

Како се подготвуваат вкусни тестенини?

Додавањето масло во врелата вода спречува лепење?

Неточно. Маслото може да спречи пенење на водата, но нема да спречи лепење на тестенините. За да ги одделите макароните или шпагетите, уверете се водата брзо да зоврие, повремено промешајте ги тестенините додека се варат и измешајте ги со сосот веднаш откако ќе ги процедите.

Дали треба да ги измиете тестенините откако ќе ги процедите?

Не. Сакате вашите тестенини да бидат благо скробни (односно лепливи и вкусни), така што сосот останува залепен за секоја тестенина и ефикасно ја премачкува. Со плакнење ќе добиете помалку вкусни тестенини и водена текстура.

Врелата вода треба секогаш да се посолува?

Вистина. Тестенините ќе бидат благи ако се готват без сол. Додадете најмалку 1 лажица за килограм тестенини во врелата вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi