Дали планирате да патувате со бебе на море? Еве што мора да содржи вашата ПАТНА АПТЕКА

11 јули, 2021
Putna-apoteka-2048x1371

Постојат работи што во никој случај не треба да ги изоставите

Кога планирате патување, потребно е планирање и пакување.

Односно, сè што планираме да понесеме.

Една од најважните работи е патната аптека.

Особено кога со вас носите бебе.

Постојат предмети што никогаш не треба да ги заборавите.

Важно е да не ставате препарати и лекови во куферот што ќе стои на дното на багажникот.

А еве уште неколку важни совети.

Лекови против болки

– Спакувајте го термометарот и другите лекови против болки, во согласност со возраста на детето, по разговор со психијатар.

– Ако патувате во јужни делови, супозиториите против температура не се соодветни, бидејќи тие ќе се стопат од топлината и ќе бидат неупотребливи. Затоа е подобро да се понесе сируп за намалување на температурата.

– На вашето бебе ќе му дадете капки за нос пред полетувањето и слетувањето (ако патувате со авион) за да нема болка во средното уво поради недоволно изедначување на притисокот. Изберете капки со морска вода (ги има во аптека).

Влажни марамчиња

– Не заборавајте да понесете таблети со флуор за бебето, заедно со другите потребни лекови.

– Задолжително: ханзапласт, влажни марамчиња, ножици, пинцета, средства за дезинфекција на кожата и крем за рани.

– Препарати против чешање, по каснување од инсекти, како и средства за заштита од инсекти во согласност со возраста на детето.

– Електролитен прав што ќе ви помогне ако вашето дете има дијареја, или ако повраќа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi