Кога ќе дознаете колку се корисни овие ЌЕСИЧКИ, никогаш повеќе нема да ги фрлите!

9 август, 2021
464473_11134329464-b9c69391e1-b-750x430_f

Мали ќесички со силикон диоксид обично се наоѓаат во кутијата, кога купуваме нов пар обувки и обично ги фрламе веднаш. Ова е затоа што мислиме дека тие се целосно бескорисни, па дури и отровни. Но, вистината е дека тие не содржат отров. Тие се полни со силикон диоксид, што е многу корисно за различни намени. Овие ќесички се нетоксични и се совршено средство за сушење кое ќе апсорбира вода каде и да се наоѓаат

Еве ги 7 -те најдобри начини за користење ќесичките со силикон диоксид во вашиот дом:

Ставете ги во торба за во теретана

Како што рековме, нивната главна цел е да апсорбираат вишок влага и да ги заштитат чевлите. А, како што знаеме, бактериите главно се размножуваат на влажни и мокри места. Затоа силициумските кеси можат да помогнат во елиминирање на влагата и бактериите од вашата торба за во теретана, а исто така се одлични за отстранување на мирисите.

Ставете ги помеѓу пешкирите

Ова ќе ги спречи крпите да се навлажнат и да не добијат непријатни мириси. Така, ставете неколку кесички силикон диоксид во ормарот за пешкири.

Ги чуваат вашите жилети подолго

Не чувајте жилети покрај кадата каде што секогаш се навлажнуваат. Едноставно ставете ги во пластичен сад и додадете неколку кесички силикон диоксид внатре. Тие ќе го продолжат животот на вашите жилети.

Стасете го намокрениот телефон

Наместо во ориз, ставете го телефонот во сад кој содржи неколку кесички силикон диоксид, бидејќи тие се 10 пати поефикасни.

Спречува замаглување на шофершајбната

Ова е дефинитивно најдобрата примена на овие ќесички. Замагленото стакло е огромен проблем, особено кога влажноста е зголемена. Наместо да чекате климата да го направи своето, само ставете неколку ќесички под шофершајбната внатре: следното утро ќе забележите дека вашите прозорци веќе не се замаглени.

Зачувајте ги старите фотографии

Сите знаеме дека старите фотографии се истрошуваат со текот на времето. Но, ако ставите само неколку ќесички во кутијата со фотографии, ќе ги заштитите од ефектите на влага и тие повеќе нема да се лепат една на друга.

Зачувајте ја шминката

Сите дами треба да имаат неколку ќесички во својот комплет што ќе спречат згрутчување на шминката во прав.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi