НИЕДЕН ИНСЕКТ НЕМА ДА СЕ ПРИБЛИЖИ ДО ВАШАТА КУЌА: Само закачете тегла со овие мешавини внатре!

23 јуни, 2021
189901_shutterstock-1181659783_ls

Веќе со мало зголемување на температурата, почнуваме да уживаме во природата, но со потопло време, несаканите гости – инсектите – неизбежно доаѓаат во домот и во градината на сите, пишува Stil.kurir.rs.

Комарци, муви, стршлени, оси, пајаци и разни одвратни бубачки прогонуваат куќи и станови, но, за среќа, постојат сосема природни начини да ги задржите засекогаш далеку од вашиот дом!

Дефинитивно ќе ви треба една стаклена тегла со широк отвор и ќе изберете други состојки според вашите потреби:

Против комарци

Состојки: 5 капки есенцијално масло од лимон, еукалиптус и цитронела, половина лимон и половина лимета исечена на парчиња, 2 гранчиња рузмарин, пловечка свеќа (мала свеќа во метален држач).

Ставете ги сите состојки во тегла, без мешање, истурете вода скоро до врвот, ставете свеќа одозгора и запалете ја. Оваа тегла можете да ја чувате на тераса, на прозорците и на другите отвори во куќата.

Доколку ви пречи мирисот на цитрус, пробајте го рецептот со лаванда и ванила:

Состојки: 15 капки есенцијално масло од лаванда, 3-4 лажици екстракт од ванила, 3-4 лажици сок од лимон.

Измешајте ги состојките во тегла или шише со спреј и користете секој ден – оставете ја теглата на критични места или испрскајте го воздухот во просториите два до три пати на ден.

Против оси и стршлени

За овој рецепт, треба да направите дупки во капакот на теглата. Ставете мед на дното од теглата и разредете со малку вода или додадете лажица џем. Слаткиот мирис ќе ги привлече инсектите, ќе влезат низ дупките, но нема да можат да се одделат од смесата со мед. Заменете ја теглата ако е потребно.

Против разни бубачки

Ако вашата цел е да се ослободите од неколку видови бубачки истовремено, овој рецепт е за вас!

Состојки: 30 мл маслиново масло, една капка есенцијално масло од цитронела, еукалиптус, нане, чајно дрво, мирта и чемпрес.

Измешајте ги сите состојки во тегла, додадете малку вода и измешајте – само внимавајте да не ја држите смесата близу до очите, дури и додека ја правите.

Против муви

За да ги одбиете досадните муви, можете да ја користите истата стапица како и за оси, но постои поедноставен начин – наполнете ја теглата со вода, ставете една паричка и ставете ја на добро осветлено место. Мувите чувствуваат дека ова ги загрозува и тие брзо ќе почнат да бегаат од вашиот дом. Можете исто така да користите пластична кеса наместо тегла.

Против пајаците

Состојки: 1,5 чаши вода, половина чаша алкохолен оцет, 20 капки есенцијално масло од луто нане.

Подготовка: Истурете вода и оцет во шишето со спреј, а потоа додадете го есенцијалното масло. Добро протресете ја смесата. Попрскајте ги местата зад плакарите, мијалниците, аглите во бањата или сите места каде се појавуваат пајаци.

Оваа мешавина нема да убие инсекти, но ќе ги оддалечи од вашиот дом. Повторувајте ја постапката од време на време за да не се вратат. Можете исто така да користите есенцијално масло од еукалиптус наместо луто нане. Ефектот ќе биде ист, но нането има попријатен, поблаг мирис.

Дополнителни совети

За да го прилагодите интензитетот на мирисот, издупчете дупки во капакот или извадете го целосно. Кога станува збор за капакот со дупки, мирисот се ослободува побавно и трае подолго.

Во сите рецепти, можете да ја замените водата со стопен восок – на овој начин ќе трае подолго и ќе дејствува побрзо.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi