ОСВЕЖЕТЕ ЈА ПОСТЕЛНИНАТА! Направете го овој миризлив спреј и ќе се чувствувате како штотуку да сте ја извадиле од машината за перење!

17 август, 2021
222173_carsav_f

Ако вашата чиста постелнина брзо го губи мирисот на омекнувач, ви предлагаме да направите домашен спреј за постелнина, кој ќе ја освежи

Потребни ви се само три состојки за овој спреј, и што е најважно, вие го избирате мирисот што ви се допаѓа.

Ако сакате освежителен мирис, изберете есенцијално масло од лимон, а ако сакате релаксирачки мирис, се препорачува есенцијално масло од лаванда.

Состојки и мерки:

– есенцијално масло по ваш избор (ако ви се допаѓа посилен мирис, ставете 30 капки, а ако сакате поблаг мирис, тогаш 20 капки)

– 100 мл медицински алкохол

– 300 мл дестилирана вода

Подготовка:

Прво измешајте дестилирана вода и алкохол, а потоа додадете есенцијално масло. Потоа добро измешајте ги сите состојки и истурете во шише со спреј.

Испрскајте ја постелнината и ќе имате чувство дека штотуку сте ја извадиле од машината за перење.