ПРОВЕРЕТЕ ШТО ВИ ГО БЛОКИРА УСПЕХОТ И ПАРИТЕ: 11 Фенг Шуи правила што треба веднаш да ги усвоите!

1 септември, 2021
A,Woman,Drinks,Coffee,And,Enjoys,At,Her,Work,Desk

Постојат многу начини да ја направите вашата работна средина попривлечна и попродуктивна. Но, дали сте размислувале за фенг шуи? Фенг шуи е древна кинеска уметност, која вклучува создавање простор што е во хармонија со околината. Буквално значи „ветер“ (фенг) и „вода“ (шуи). Во прилог на фенг шуи, предметите во просторијата се наредени според протокот на природна енергија. Концептот, исто така, вклучува употреба на бои, материјали и распоред на просторот за да се создаде поволен амбиент.

Оваа практика потекнува од Кина пред повеќе од 3.000 години и е прифатена во азиско-пацифичките места како Јапонија, Кореја, Сингапур, Филипините, Виетнам, Тајланд и Малезија. Во последниве години, фенг шуи филозофијата стана сe попопуларна во западните земји.
Многу азиски бизнисмени прават големи напори да го вклучат фенг шуи во нивната корпоративна средина.

Без разлика дали станува збор за домашна канцеларија или работен простор на компанија, најверојатно поминувате многу часови во вашата канцеларија. Поддржувачите на фенг шуи веруваат дека примената на нејзините принципи во вашата канцеларија може да донесе продуктивност и успех, и покрај тоа, канцеларијата ќе биде организирана и естетски привлечна.

Совети за тоа како да го уредите вашиот работен простор во согласност со фенг шуи правилата:

 • Поставете го вашето биро на „позиција за напојување“.
  Според фенг шуи, треба да го поставите вашето биро така што ќе седите во „позиција на моќ“. Ова е најдалечното место од влезот во собата. Поставете го вашето биро за да можете да ја видите вратата додека седите.
 • Создадете силна поддршка.
  Можете да создадете силна фенг шуи база со поставување стол, така што грбот ќе се потпре на цврст ѕид. Ако ова не е можно, обидете се да поставите ред бујни растенија зад вашето седење.
 • Изберете го вистинскиот стол.
  Удобен стол со висок грб е идеален за фенг шуи. Се верува дека високиот потпирач за грб создава поддршка и заштита.
 • Воведување вода и растителни елементи.

Експертите веруваат дека инкорпорирањето на својствата на водата и растенијата во вашиот работен простор може да создаде позитивна енергија. Обидете се да инсталирате фонтана за вода што се движи во вашата канцеларија. Живо растение, исто така, може да помогне да се подобри квалитетот на воздухот во затворен простор.

 • Закачете некое уметничко дело.
  Опкружете ја вашата канцеларија со слики и предмети што се инспиративни, како што се слики со инспиративни пораки или слики што го симболизираат она што сакате да го постигнете.
 • Изберете ги вистинските бои.
  Канцелариските бои според фенг шуи треба да создадат рамнотежа, без да бидат претерани. Некои популарни избори се:

меко жолта
боја на песок
бледо злато
бледо портокалова
бледо зелена
сина Зелена
бела

 • Одберете природна светлина.
  Ако е можно, користете природна светлина од прозорецот. Жолта нијанса и флуоресцентно осветлување може да предизвикаат замор. Ако треба да користите вештачка светлина, одберете сијалици што даваат што е можно повеќе природна светлина.
 • Тргнете го нередот.
  Отстранете го нередот во сите области на вашата канцеларија. Ова го вклучува просторот околу вашето биро, подот и сите полици за книги. Експертите веруваат дека организираната канцеларија може да ја зголеми ефикасноста и продуктивноста, истовремено обезбедувајќи ментална јасност.
 • Не седете со грб еден на друг или лице в лице.
  Ако треба да ја споделите вашата канцеларија со друго лице, избегнувајте да седите назад или лице в лице, бидејќи овие позиции можат да создадат конфликти. Обидете се да создадете мала бариера со растение или друг предмет за да го раскинете просторот.
 • Ослободете се од острите агли.
  Обидете се да избегнете мебел или предмети со остри агли. Ако ги имате овие работи во канцеларија, преместете ги така што тие не се соочуваат со вас додека работите.
 • Не претерувајте со боите.
  Многу светли, живописни бои може да бидат премногу за канцеларијата. Сакате бои што се привлечни, но не одземајте премногу внимание.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi