Решенија од кујната за досадното чешање по убод од комарец: Природни лекови кои го ублажуваат воспалението

21 јуни, 2021
dcc687a76b741dbc65aa22d4d0a228c9f549ef0a

Неподносливо чешање по убод од комарец може да биде исклучително стресно.

Решенија за каснување од комарец

Мраз

Студената температура и мразот можат да го намалат воспалението. Решението трае кратко, но функционира. Важно е да не ставате мраз директно на каснатотот место повеќе од пет минути бидејќи може да ја оштети кожата. Обавезно користете крпа помеѓу кожата и мразот.

Мед

Оваа слатка супстанца често се користи меѓу љубителите на домашни лекови, бидејќи има многу антибактериски и антиинфламаторни својства. Мала капка може да го забави воспалението. Ова треба да го намали чешањето.

Алое вера

Докажано е дека гелот има антиинфламаторни својства и може да помогне во лекување на помали рани или смирување на инфекции.

Сода

Ја има скоро во секоја кујна и може да обезбеди ублажување на постојаното чешање од каснување од комарец. Треба да измешате 1 лажица сода бикарбона со иста количина вода за да создадете паста. Нанесете ја на каснатото место и оставете да отстои 10 минути пред да измиете. Ако се појави иритација на кожата, престанете со третманот.

Лимон

Билката се користи со векови како смирувачки природен третман. Може да нанесете ситно исецкани лисја директно на каснатото место.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi