Супер трик: Продолжете ја свежината на овошјето до три недели

20 јуни, 2021
Screenshot 2021-06-20 163155

Еден корисник на ТикТок сподели практичен совет за тоа како да го сочувате зеленчукот и овошјето во фрижидер

Иако не е особено револуционерно, видеото е прегледано над седум милиони пати.

Оваа девојка вели дека тајната на свежите производи е нивното чување во фрижидер во тегли.

„Го најдов овој совет пред неколку месеци, па го тестирав и делува.

„Ако го ставите вашето овошје, како што се јагодите, во стаклена тегла, а потоа во фрижидер, тоа останува свежо две до три недели“.

Од објавувањето, видеото собра повеќе од милион лајкови, а меѓу илјадниците коментари, имаше многумина кои признаа дека „буквално трчале“ до нивниот фрижидер за да го пробаат трикот.

Во коментарите, тие исто така додадоа свои совети за складирање на овошјето:

Едно лице кое призна дека се откажало од купување јагоди само затоа што распаѓаат многу брзо.

Друго лице даде дополнителен совет: „Ставете свиткана салфетка на дното и на горниот дел и таа ќе ја апсорбира целата влага за овошјето да не омекне“.

Трето лице прибегнува кон хемиски раствори: „Исто така, помага ако ги натопите во раствор на оцет и вода 20 секунди, а потоа измијте ги и исушете ги!“ Научено од ТикТок, ја одржува свежината подолго“.

Неколку други луѓе истакнаа дека можете да го повторите методот со различен зеленчук, како што се спанаќ и брокула.

Покрај зачувувањето на свежината на овошјето и зеленчукот, особено бобинките и помеките плодови, теглите спречуваат мешање на мирисите во фрижидерот, па дури и ако зеленчукот се расипе, тоа нема да ја окупира целата полица во фрижидерот, туку само садот. Исто така, теглите се многу подобри од пластичните контејнери затоа што полесно се чистат и не го попримаат мирисот на содржината.

@stephgigliotti28

Fresh fruit hack! 🍓 ##kitchenhacks ##kitchentips

♬ Taste It – Ikson

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi