10 работи кои најчесто ги забораваме! Со овие трикови, ќе го ИЗВЕЖБАТЕ ВАШИОТ мозок!

1 март, 2021
25616_movement-2953852_960_720_f

Поради премногу обврски, ги забораваме најосновните работи, сепак, ако не можеме да се сетиме дали сме ја исклучиле пеглата или шпоретот, тоа е затоа што тие постапки се автоматски, па за да ги запомниме, треба гласно да кажеме: Добро, ја исклучив пеглата. На тој начин ќе се сетите подобро.

Повеќето луѓе забораваат поради навиките. Ако сте биле под премногу стрес во последно време, веројатно ќе забележите дека се сеќавате на полошо, а продуктивноста и фокусот не се на завидно ниво. Времето поминато со себе, како што се одење, медитација и слушање музика, може да помогне.

Важно е да имате вистински мир, па ако навистина сакате да се „исклучите“, оставете го мобилниот дома и сте целосно посветени на себе – одете или медитирате од половина час до еден час целосно сами.

Сите активности со кои се потпира мозокот ни помагаат подобро да запомниме, истакнуваат експертите. Исто така, недостатокот на сон може да влијае на меморијата и здравјето затоа што за време на спиењето нашиот мозок организира информации.

Повторувајќи го името, го стимулирате мозокот да запомни. Исто така, ако не знаете каде ги оставивте клучевите откако ја заклучивте вратата, повторете, на пример, по таа акција – клучот е пред предниот дел на чантата.

Лозинки и родендени

Ако често заборавате на адреси за е-пошта, ПИН-кодови или лозинки, имајте на ум дека мозокот не е „програмиран“ да се сеќава на такви податоци, велат експертите.

Таквите информации остануваат во мозокот за кратко време, бидејќи за него се досадни. Автоматизацијата и имагинацијата се предизвикувачи на заборавот, а најдобриот сојузник на мозокот е групирање.

Ако не се обидете да го запомните вашиот ПИН или лозинка, вашиот мозок нема да го стори тоа самостојно. Нешто важно треба да се додаде на ваквите „здодевни“ информации што ќе ве натераат да се сетите. Ако роденденот на вашиот пријател е на 10 февруари, запомнете дека е четири дена пред Денот на вљубените.

Ако заборавите зошто влеговте во собата, визуелизирајте што ви треба пред да заминете. Ако наутро се сеќавате дека мора да купите млеко кога ќе се вратите дома, замислете половина минута како го пиете или додавате на кафе. И повторете „запомнете“.

10 работи што најчесто ги забораваме:

  • Да вратиме на пропуштен повик
  • Одговори на е-пошта
  • Имиња на луѓе
  • Родендени
  • За да го наплатиме нашиот мобилен
  • Напојување со цвеќиња
  • Одговарање на порака
  • Да го донесеме клучот од станот
  • Да ги земеме печатените хартии
  • Годишнина на брак
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris