Трик што секоја домаќинка треба да го знае: Зошто да додадете лажица сол во машината за перење!

31 август, 2021
Screenshot_1

Сигурно секоја домаќинка забележала дека по секое перење, квалитетот на алиштата се влошува.

Маиците почнуваат да бледнеат или воопшто не се перат добро, непријатна миризба која наликува на мешавина од пот и дезодоранс „се впива“ во облеката.

За да се избегне ова, многумина избираат да ја перат облеката на 30 или 40 степени, што е многу погрешно, бидејќи бактериите не се уништуваат на овие температури…

Постои сосема неочекуван начин за решавање на овие вообичаени проблеми.

Верувале или не, решението е во вашата кујна. Пред да ја вклучите машината, ставете лажица сол во празната преграда (онаа што не ја користите). Кога ќе дојде време за плакнење на алиштата, солта ќе влезе во барабанот и ќе ја направи својата магија…

Зошто додавате сол при перењето?

Прво, овој најважен зачин во нашата кујна помага да се отстрани преостанатиот детергент од облеката, што ќе помогне при непријатниот мирис. Покрај тоа, ризикот од алергии кај луѓе со премногу чувствителна кожа ќе се елиминира.

Исто така, ќе ги натера алиштата да ја вратат свежината и ќе спречи да избледат, што е вообичаена појава по бројните перења. Бонусот е што облеката се суши побрзо. Ова е особено корисно кога врне надвор, па ги сушите алиштата во станот или куќата.

Исто така, постои можност да го истурите директно во барабанот на машината за перење, но во тој случај тоа е помалку ефикасно за овие проблеми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi