Ако постојано се грижите за разни работи, направете ги овие 3 работи: Намалете ги анксиозноста, стресот и трупањето на проблемите!

14 јануари, 20220
Sad,Depressed,Thoughtful,Young,Woman,Feeling,Bad,At,Home,,Upset

За жал, анксиозноста стана дел од нашиот секојдневен живот. Често сме под стрес, најмногу загрижени за многу работи што се случуваат или допрва треба да се случат. Постојаната грижа за секоја ситница е главно стресна и на многу начини многу штетна за здравјето. Доколку често сте загрижени, тоа може да го зголеми ризикот од несоница, депресивно расположение, фрустрација, но и физичко здравствени компликации како главоболки, намален имунитет, бавен метаболизам, проблеми со тироидната жлезда итн.

Стресот е поттик за многу болести и го загрозува квалитетот на нашиот живот, а во повеќето случаи нашите грижи поминуваат или воопшто не се остваруваат. Постојаната грижа е бесмислена и не носи никаква корист, но многу луѓе не можат така лесно да се ослободат од неа. Тоа им станува доживотна навика. Една од најголемите грешки е да му кажете на личноста која се грижи да се опушти и да престане да се грижи, бидејќи тоа само ќе ја влоши ситуацијата. Постојат 3 природни начини или техники кои можат да помогнат да се намалат грижите, да се расчисти вашиот ум и навистина да се опуштите:

1. Водете дневник на вашите мисли – Ако одите во кревет и не можете да заспиете од различните мисли кои ви се ротаат во главата, ве одвлекуваат и вознемируваат, станете и запишете ги. Ставете ги на хартија, не наведувајте се што треба да направите во вашиот ум. Ова ќе му помогне на вашиот мозок да се опушти за да можете да ја фокусирате вашата енергија на нешто друго.

2. Медитација – Студиите на 19.000 луѓе покажале дека медитацијата го намалува психолошкиот стрес. Исто така, помага во ублажување на депресија, анксиозност, па дури и болка. Некои луѓе медитираат за да бидат во хармонија со себе или со природата, а други за да ви го отворат срцето и да ви го исчистат умот, да го забават протокот на мислите и да ја намалат анксиозноста и стресот.

3. Вежбање – Научно е докажано дека вежбањето го ублажува стресот со тоа што влијае на производството на хормонот „среќа“ во мозокот, серотонин. Некои студии покажуваат дека физичката активност го прави мозокот поотпорен на стресни фактори, а исто така ја намалува сериозноста на оксидативниот одговор на стресот. Постојат многу различни вежби за избор. Најдете го она што сакате да го правите и вклучете го во вашиот секојдневен живот.

Испробајте ги овие 3 едноставни техники за да ги намалите грижите, негативните мисли и да го смирите умот. Запомнете, повеќето од нашите грижи речиси никогаш не се остваруваат.

Забелешка: Доколку имате симптоми на анксиозност и анксиозноста го загрозува квалитетот на вашиот живот, важно е да се консултирате со специјалист во форма на психолог или психотерапевт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi