Ако сакате добар секс, одговорете искрено на ова прашање: Што е тоа што сакате во креветот?

13 февруари, 20220
409085688620382eda466f735701911_640

Што сакате во креветот е многу легитимно прашање што можете да си го поставите себеси и/или на вашиот партнер. Одговорите не треба да ве плашат. Искреноста е клучот за добрите односи, особено оние во кревет.

Револуцијата со која жените се бореле за правото на глас, мислење и еднаквост години подоцна довеле до слобода за која можеби не ни сонувале – да зборуваат гласно, јавно, без стегање и воздржување денес за нашите интимни желби и еротски фантазии.

Што сакате во креветот?

Сепак, и покрај сите книги, водичи, текстови и отворени дискусии, често „премолчуваме“ кога треба да кажеме или да покажеме во кревет што навистина сакаме.

Еве како да го зграпчите она што навистина го посакувате.

Сакам секс почесто

Ваквата недвосмислена изјава вашиот партнер лесно може да ја сфати како критика и показател дека напорите што ги прави не се доволни за да ги задоволи вашите апетити. Најдете посуптилни начини да го стимулирате и да го направите вашиот сексуален живот подинамичен – секстинг, играње улоги, филмови за возрасни, еротски помагала…

Не двоумете се да експериментирате. Но запомнете дека подеднакво е важно, ако не и поважно, да имате заеднички активности – од излегување со пријателите, преку одење во театар и кино, до правење хоби што ве исполнува и двајцата (одете на курс за фотографија, танцување, готвење ). Заедничките интереси ќе ја поттикнат желбата за секс и ќе доведат до поголема возбуда.

Сакам поинтензивен оргазам

Фокусирајте се на… клиторисот. И вие и вашиот партнер! Неодамнешните истражувања покажаа дека кај жените кулминацијата се јавува во 98% од случаите кога има стимулација на клиторисот, а таа треба да трае од четири минути, во некои случаи, и до 40 минути. Затоа бидете трпеливи, можеби само ви треба повеќе време ?!

Уште еден корисен трик е да ја направите предиграта толку интензивна што ќе ви овозможи да бидете прилично блиску до кулминацијата уште пред да започне сексот. На овој начин природното подмачкување на вагината ќе биде оптимално, што ќе доведе до поексплозивна завршница, пишува Ljepota & Zdravlje.ba.

Сакам бебе

Заборавете на апликациите што се обидуваат да ја предвидат вашата овулација и плодните денови. Тие не се сигурни бидејќи не ги земаат предвид сите фактори (како стресот), кои можат целосно да го нарушат нормалниот ритам на организмот.

Одлучете се за старомоден метод кој бара секојдневен секс – три пати на ден „пред и после јадење“. Опуштете се и уживајте во оваа тајна задача која може да ја прекине рутината и да го направи процесот на „правење бебе“ исклучително забавно и незаборавно искуство.

Не сакам бебе, а ни СПБ

Во оваа ситуација, кондомот се наметнува како логично две во едно решение. Несаканата бременост може да се спречи и со примена на други методи на заштита, но за сексуално преносливите болести (СПБ), единствениот сигурен штит е кондомот.

Британските научници тврдат дека нашиот ум е тој што го контролира задоволството од сексуалниот однос, интимното искуство на партнерот и – на крајот на краиштата – оргазмот. Значи, парчето заштитна гума не е пречка што стои помеѓу вас и врвното задоволство, туку тоа е само ваша перцепција за кондомот како кршач на забава.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi