Американски доктор ОТКРИВА: Ова е едноставен ТРИК кој спречува ПРЕЈАДУВАЊЕ, секој може да јаде УМЕРЕНО!

17 март, 20220
34-health-problems-fueled-by-junk-food

Д-р Мајкл Русо сподели совети за спречување на прејадување

Прејадувањето е предизвикано од голем број фактори – стрес, навики или едноставно навистина вкусна храна, а може целосно да го уништи вашиот изглед и здравје.

Д-р Мајкл Русо, хирург и експерт за слабеење во САД, вели дека некои луѓе се прејадуваат за време на оброците без воопшто да бидат свесни дека го прават тоа.

„Прејадувањето е дефинирано како консумирање преку еден до 1,5 литри храна, што е волумен на нормален стомак. Вашиот желудник може да се истегне за да создаде простор. Ако јадете премногу брзо, можете да го наполните желудникот пред сигналот на хормонот да стигне до мозокот.” Значи решението е едноставно. Јадете полека!

Во дигестивниот систем се лачат хормонски сигнали кои му кажуваат на мозокот „да престане да јаде“. Овие хормони се ослободуваат кога стомакот е полн и се активираат таканаречените рецептори за истегнување.

Еден хормон, лептин, произведува масни клетки кога јадеме за да му „пренесеат“ на мозокот дека има доволно енергија. Се смета дека потребни се околу 20 минути овие сигнали да стигнат до мозокот, но тоа варира од личност до личност.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma