Анџелина Џоли за луѓето од Украина: Сите бегалци заслужуваат еднаков третман

5 март, 20220
Screenshot_2

Актерката Анџелина Џоли е позната по својата хуманост, па поради тоа последниве неколку дена таа на социјалните мрежи предупредува за кризата во Украина.

 

Во објавата на Инстаграм таа ја споредила ситуацијата со бегалците од својата земја, со бегалците од другите земји, ширум светот.

 

Таа објави впечатливи фотографии од бегалци, вклучувајќи и фотографија на Украинка која гледа низ прозорот на автобус.

 

– Милион бегалци побегнаа од Украина. Пред да избега еден украински бегалец, исто така повеќе од 82 милиони луѓе се протерани од своите домови во целиот свет – што е најголема бројка до сега. Тоа иселување вклучува и 6 милиони Сиријци, најмногуборјните во светот, кои се веќе раселени повеќе од деценија – напишала познатата актерка.

 

– И повеќе од милион припадници на народот Рохинџа од Мјанмар, кои се присилно иселени. И скоро 48 милиони луѓе кои се протерани од своите домови поради војни и насилство, кои живеат раселени. Јемен, Сомалија, Авганистан, Етиопија и многу други места – продолжила актерката и заклучила дека сите бегалци заслужуваат еден третман и исти права.

 

А објавата може да ја погледнете ТУКА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi