АХА и БХА киселини: Што се и како да ги вклучите во вашата козметичка рутина?

9 февруари, 20220
njega-koze (1)

Алфа хидрокси киселините (АХА) и бета хидрокси киселините (БХА) се благи киселини кои се користат во третманите во салоните за убавина или се наоѓаат во голем број домашни лекови за да помогнат во борбата против акните, мрсната кожа и затнатите или зголемените пори.

Иако многумина од нас се згрозени од спомнувањето на киселина со производи за чистење или нега на лице и се сеќаваат на Саманта Џонс која во една епизода од серијата „Сексот и градот“ става обетки пред огледало со оштетено лице по хемиски пилинг, тие можат да бидат наш сојузник.

Samantha Jones nakon tretmana kiselinom

Алфа хидрокси киселините најчесто се користат за зголемени или затнати пори, розацеа и сува кожа. АХА киселините се нарекуваат и овошни киселини, а најпознати се: гликолна (се добива од шеќерна трска), јаболкова (се добива од јаболка), лимонска (се добива од цитруси) и млечна (се добива од кисело млеко). Погодни се за речиси сите типови кожа, а можете да ги најдете во средствата за чистење лице, маските, но и хидратантните креми.

Салицилна, бета хидрокси киселина помага да се отстранат мртвите клетки од површинскиот слој на кожата, ги чисти затнатите пори и има антисептично дејство и ги намалува воспалителните процеси. Затоа е идеална состојка за нега на мрсна кожа, како и на оние склони кон акни. Оваа киселина можете да ја најдете и во производите за чистење на лицето, особено оние наменети за третман на акни, но и во маските и кремите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi