БАТАЦИ СО СЕНФ! Мора да ја пробате оваа рапсодија на вкусови!

26 јануари, 20220
511914_x6-bataci-264509288_f

Пилешко со фантастичен вкус што нема да ве остави рамнодушни

Овој рецепт ќе го воодушеви вашето непце!

Состојки:

500 гр пилешки батаци

три лажици сенф

лажица мед

слатка мелена пиперка

рузмарин

сол, бибер, зачини

Подготовка:

Промешајте ги солта, биберот, мелениот пипер, рузмаринот и зачини по вкус. Измијте ги батаците, исушете ги, па премачкајте ги со мешавина од сенф и мед. Вака подготвените батаци валкајте ги во смесата од зачини, па наредете ги во плех обложен со алуминиумска фолија. Печете во рерна на 200 степени околу 25-30 минути или додека батаците не добијат убава златна боја. Послужете додека е топло.

На здравје!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma