Богатиот ручек може да е и БЕЗ МЕСО! Заситувачка оброк-салата од велигденски јајца и компири

26 април, 20220
338448_obroksalatashutterstock-414269410_ff

Колку и да ви е тешко да се одделите од вашите убаво вапцани велигденски јајца, ако не побрзате да ги изедете, тие набрзо ќе почнат да се расипуваат на повисоките пролетни температури. Затоа побрзајте да го пробате овој вкусен оброк-салата, кој ќе го правите често и со задоволство.

Состојки:

2 средни компири
2 јајца
100 грама сирење
100 грама фета сирење
1 кесичка мајонез
5 кисели краставички
5 маслинки
магдонос по желба
сол и бибер по вкус

Подготовка:

Компирите сварете ги со кората, па оставете да се изладат. Потоа излупете го и изрендајте го. Бидете внимателни и нежни за да не бидете премногу лути.

Истурете мајонез, па изрендајте го кашкавалот и потоа фета сирењето. Додадете сол, бибер и рендани јајца. Додадете го магдоносот. Сè внимателно измешајте и одозгора наредете ги киселите краставички и маслинките исечкани на тенки прстени.

Можете да додадете ситно сечкана пиперка, млад кромид и билки по вкус.

Доколку сте „алчни“, ова јадење може да послужи и како предјадење, но имајте на ум дека е доста заситувачки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi