Брз ручек: Бели тестенини со пилешко и печурки, готови за помалку од 10 минути (РЕЦЕПТ)

15 април, 20220
pasta-2-2048x1359

Готово за час

Доколку барате вкусен ручек кој брзо ќе го подготвите, со тестенините никогаш нема да погрешите.

Апсолутно сите сакаат тестенини, а речиси секогаш се подготвуваат брзо и лесно.

За оваа паста ви треба:

– пилешко, 500 гр

– павлака за готвење, 500 мл

– жолчка од јајце, 1 парче

– горгонзола, 100 гр

– сол, половина кафена лажичка

– печурки

– шпагети или тестенини, 500 гр

Подготовка:

Пилешкото исечкајте го и пропржете го на оган неколку минути. Додадете ги печурките на половина од пржењето. Кога е готово, сервирајте во друг сад, а во истото тавче истурете го кремот за готвење, едната жолчка, половина лажичка сол и сечканата горгонзола.

Мешајте додека не почне да врие, па во сосот истурете ги печурките и месото. Продолжете да готвите на тивок оган додека сосот малку не се згусне.

Кога е готово, прелијте го сосот врз претходно сварените тестенини и декорирајте по желба.

Пријатно јадење!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi