ВИСТИНСКО ЛЕТНО ОСВЕЖУВАЊЕ: Рецепт за сладолед со вкус на коктел кој можете да го направите и дома

7 мај, 20220
sorbet-8085364

Температурите растат, а топлите и долги денови покануваат за дружење после работа и за викенди. Добриот „happy hour“ го вклучува и нашиот омилен Aperol Spritz, а ќе биде уште посреќен кога ќе го комбинираме со сладолед!

Аперол гранит можете да го подготвите дома за забава со пријателите и вкусно летно освежување – потребни ви се само неколку состојки и малку време.

Состојки:

500 мл просеко (или суво бело вино)
300 ml Aperol (може да биде и Campari или Aperitivo Select)
200 мл вода
100 гр шеќер во прав

 Aperol granita za ljetno osvježenje

Постапка:

Во сад измешајте ги сите состојки додека не се раствори шеќерот. Смесата се става во широк сад и се става во замрзнувач. Кога ќе почне да замрзнува на рабовите, мешајте го на секои 10-15 минути со жица за матење или вилушка (имајте на ум, ова може да потрае околу 4 часа).

Доколку сакате да трае подолго без да се растопи, оставете го целосно да замрзне, а потоа извадете го од замрзнувачот 20 минути пред послужување и скршете го со вилушка.

Послужете во разладени чаши.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi