ВИТКИ ДО ПРОЛЕТ: Драстичните диети се аут, се враќаат промените на начинот на живот!

30 јануари, 20220
Jennifer-Lopez

Никогаш не сме поминале толку време дома како овие години, што секако се одрази на нашата линија. Незадоволството расте, исто како и бројот на килограми, и секоја недела започнувате и прекинувате нова диета, разочарани од вашата (не) способност за самоконтрола. Можеби сте премногу амбициозни. Променете ја тактиката и резултатите нема да изостанат.

– Поставете реални и остварливи цели. Не треба да губите повеќе од еден килограм неделно. Сè повеќе од тоа е штетно и може да предизвика губење на мускулното ткиво.
– Не прескокнувајте оброци. Порано го прескокнувавте појадокот, јадевте нешто на патот за ручек и прејадување за вечера. Сега ги исклучивте скоро сите оброци, но килограмите не се топат со брзината што ја очекувавте. Променете го начинот и ритамот на вашата исхрана. Пет помали оброци дневно, наместо конвенционалните три, ќе помогнат вашиот метаболизам да работи побрзо.
– Не заборавајте на зелен чај. Тоа ќе му помогне на телото да се ослободи од насобраните масти и холестерол. Пијте го неколку пати во текот на денот.
– Воведете разновидна храна. Клучот за успехот е урамнотежена исхрана која вклучува разновидна храна. Секако, ограничете го внесувањето на оние опасни за вашата линија.
– Елиминирајте ги шеќерите. Но, не и масти. Вишокот шеќер што го добиваме од храната се депонира како маснотии, додека урамнотежениот внес на масти ќе помогне – придонесе за чувство на ситост и подобро расположение.
– Почестете се со „измамнички оброк“. Една од причините зошто луѓето често се откажуваат од диетата е силната желба за нивниот омилен „отров“ – брза храна, нешто премногу солено и масно или суперкалорични десерти… Еднаш неделно почестете се со омилената нездрава храна без каење! И потоа вратете се во режим.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi