ВКУСНА БАКЛАВА! Прекрасно уживање за сите генерации!

23 февруари, 20220
436667_pexels-polina-tankilevitch-6419592_f

Доколку не сте сигурни кој рецепт за баклава да го следите, еве го оригиналот. Трпезата за празници, слава, но и обичните денови не можат да замислат без овој десерт.

Состојки:

500 гр готови кори

1,5 чаши сурови ф’стаци

226 гр путер

60 мл масло

За шербет:

2 чаши вода

4 чаши шеќер

1 парче лимон

прстофат сол

Подготовка:

Прво направете го шербетот со мешање на сите состојки. Кога ќе зоврие, намалете ја топлината и варете уште 12-15 минути. Се лади на собна температура. Во мало тенчере растопете го путерот на тивок оган и додадете го маслото. Земете еден земјен сад и исечете ги листовите по него, а потоа подмачкајте го со мешавината од путер и масло. Во тавче за печење ставете половина од корите и секоја премачкајте ја со мешавината од путер. Ставете ги суровите ф’стаци и продолжете со редење на корите. Секоја од нив задолжително премачкајте ја со масло и путер. Исечете на дијаманти и печете 35-40 минути. Топлата баклава прелијте ја со шербетот.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi