Вкусна и мека: Штрудла со џем (РЕЦЕПТ)

8 март, 20220
Screenshot_3

Лесно се прави

 

СОСТОЈКИ:

За тестото:

 

  • 500 гр брашно (тип 500)
  • 250 мл млеко
  • 100 мл масло
  • 2 јајца
  • 1/2 коцка свеж квасец (25 g)
  • 1/2 лажичка сол
  • 5 лажички шеќер

 

Фил:

 

  • џем (по желба)

 

За премачкување на ролатите:

 

  • 1 жолчка од јајце
  • неколку капки масло

 

ПОДГОТОВКА

 

Квасецот се промешува во 250 мл млако млеко и се додава една лажица шеќер, па се остава да стаса околу 15 минути. Во брашното додадете го преостанатиот квасец, јајцата, маслото, шеќерот и солта. Замесете мазно тесто.

 

Можете да го измешате со додатоци за тесто со помош на миксер. На малку набрашнета површина размесете го соединетото тесто уште малку.

 

Тестото поделете го на два дела (две јуфки), покријте го со крпа и оставете 45 минути да нарасне.

 

Расукајте ги јуфките колку што можете потенко, а потоа намачкајте го џемот по целата површина на тестото. Свиткајте во ролна и наредете во подмачкана тава. Ролатите премачкајте ги со жолчка и ставете неколку капки масло во неа. Се пече околу 45 минути на температура од 200 степени.

 

Готовата штрудла посипете ја со малку вода, покријте ја и оставете малку да се излади. Ролатите поросете ги со шеќер во прав и послужете ги топли.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi