Вкусни, заситувачки а СУПЕРЗДРАВИ: 5 намирници кои и дијабетичарите можат да ги јадат секој ден

22 февруари, 20220
325747_dijabetes-shutterstock-531008755_ff

Дијабетесот е трајна состојба и не познава старосни граници.

Недостатокот на симптоми првично може да ја скрие вистинската дијагноза. Замор, чувство на голема глад и жед се некои од симптомите, но често не обрнуваме внимание на тоа веднаш.

Високиот шеќер во крвта ги оштетува малите крвни садови на бубрезите, срцето, очите, нервниот систем и капиларната мрежа на периферијата. Затоа, недоволно третираниот или нетретиран дијабетес може да доведе до срцеви заболувања (кардиоваскуларни заболувања), мозочен удар (мозочен удар), бубрежна болест, слепило и оштетување на нервниот систем и нервите, особено на долните екстремитети.

Сепак, здравиот начин на живот може многу да му помогне на нашето тело и, можеби, да ја спречи појавата на дијабетес.

Покрај редовните оброци и редовната терапија, она што ќе му помогне на вашето тело да го регулира нивото на шеќер се секако следните намирници.

Тиква

Ова е храна богата со полисахариди кои го намалуваат шеќерот во крвта, а најлесен начин да ја зачувате е како вкусна супа која ќе ви стане омилен оброк.

bundeva, Bundeva

Ленено семе

Сомелете или исечкајте триесет семки дневно и потоа додадете го во јогуртот, а ефектот е неизбежен доколку ги почитувате сите правила.

Леќи

Одличен извор на витамин Б6, фосфор, магнезиум, железо, а одличната вест е што не содржи лош холестерол.

Растворливите влакна со кои е богата леќата го намалуваат нивото на гликоза и на тој начин ја намалуваат потребата за инсулин кај луѓето со дијабетес.

Nar

Калинка

Калинката се смета за најздраво овошје, а на Блискиот Исток и Индија традиционално се користи за превенција и ублажување на дијабетес. Сè уште не е познато како точно делува, но се претпоставува дека ја намалува отпорноста на инсулин.

Брокула

Идеален зеленчук за луѓето со дијабетес е брокулата, која содржи прашок кој содржи концентриран екстракт од брокула и го намалува нивото на шеќер во крвта за 10 проценти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma