Во градот на неверојатни рекорди: Најголемиот бесконечен базен на светот со поглед од 360 степени

21 ноември, 20220
62193614-bazen-aura-skyline-dubai

Aura Skypool е наречен највисокиот бесконечен базен во светот со поглед од 360 степени. Станува збор за базен кој се наоѓа на 50-тиот кат на Palm Tower на островот Palm Jumeirah во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати.

Бесконечниот базен се простира на 775 метри квадратни и се наоѓа на височина од околу 200 метри над земјата.

Од базенот се гледа непречен поглед на прекрасната панорама на овој град со неверојатни рекорди, вклучувајќи го и највисокиот облакодер во светот – Бурџ Калифа.

До базенот има и луксузно опремен дневен простор со лежалки по нарачка. Овде се служат јадења инспирирани од азиската кујна – од салата од патки и ребра со малезиски зачини до лесна и кремаста торта со мус од мача.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber