Во исхраната вклучете ѓумбир и бибер: Шест совети на Индијките за како да водите поздрав живот и да имате добар имунитет

22 март, 20220
voda

Денес постојат безброј начини да се грижите за вашата убавина и здравје, но Индијците се обидуваат да го најдат главниот извор на проблеми со кожата, но и здравјето.

Овие совети доаѓаат од Индија и можат да ви помогнат да останете млади, но и да го подобрите вашето здравје. Секако, секогаш е добро да се консултирате со вашиот лекар доколку имате сериозен здравствен проблем.

1. Избегнувајте да пиете многу вода после оброците

Индиската Ајурведа предлага да не се пие вода веднаш пред и веднаш по оброкот. Кога пиете вода непосредно пред оброк, можете да ја разредите стомачната киселина која е одговорна за варењето. А ако пиете вода веднаш по оброкот, тоа може директно да влијае на храната во желудникот: ако варењето не е добро, квалитетот на здравјето се нарушува, па дури и може да дојде до дебелеење.

Експертите велат дека е подобро да се пие вода 30 минути пред или после оброк.

2. Вклучете 6 вкусови во вашата исхрана

Индијците препорачуваат добро избалансирани оброци кои се состојат од сите 6 вкусови, вклучувајќи слатко, солено, кисело, горчливо, зачинето и повторно зачинето. Оваа диета ја предлагаат за подобар имунитет.

3. Консумирајте ги (вид путер) секој ден

Индијците предлагаат да консумираат една лажица ги путер дневно, што ги неутрализира повеќето токсини. Ghi не содржи исто количество млечни протеини како путерот, па луѓето кои не поднесуваат млечни производи можат да го пробаат овој путер.

4. Консумирајте ѓумбир, ким и црн пипер

Освен што помагаат при алергии, тие го подобруваат и имунолошкиот систем. Можете да додадете ѓумбир во вашиот чај и да го пиете секој ден за да ги видите резултатите.

5. Избегнувајте ладна храна

Индиските лекари препорачуваат избегнување на застоена, ладна и преработена храна. Тие се многу потешки за варење и може да доведат до формирање на токсини.

6. Избегнувајте млечни производи доцна навечер

На луѓето кои имаат проблем со рефлукс на киселина или варење им се советува да избегнуваат јогурт и други млечни производи доцна навечер. Причината е што овие производи можат да предизвикаат запек кога дигестивниот систем е подготвен за одмор. Сосема е добро да ги јадете во текот на денот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi