ВО ОВАА ЗЕМЈА ИМА СОЛЕНА УЛИЦА! Продавачи нема, но се подразбира дека САМИ ги оставате ПАРИТЕ (ФОТО)

5 јули, 20220
Screenshot_4

Ако сакате авантура, патувајќи по брегот на Намибија можете да видите нешто необично што многумина го нарекуваат „улица на солта“, а покрај кристалите нема продавачи, но се подразбира дека парите ги оставате сами во конзервата

 

 

Интересна приказна за кристалите од, сол пронајдени во Намибија беше објавена на Фејсбук страницата Traveloholics.

– Патувајќи по брегот во Намибија, забележуваме сѐ повеќе маси на работ од улицата, со парчиња прекрасни кристали од сол на нив. Она што е интересно е што никаде нема продавачи, но на една нишана маса има кристал и неговата цена. Сè функционира преку искреност.

 

Ако земете парче кристал, мора да ги ставите парите во лименката што исто така е на масата. На крајот на денот, продавачите се враќаат во своите клупи за да ја заменат стоката доколку има продадено и природно ги земаат парите што им останале.

 

Кристалите се со различни бои, па можете да купите жолт, црвен, бел, сив или розов, а се зависи од количината и видот на нечистотиите во солта. Овој дел од патот е познат и како „улица на солта“ бидејќи е направен од чакал и сол, па затоа треба да внимавате на ограничувањето на брзината бидејќи може да биде многу опасно поради мазната површина. Целата оваа област е позната по производството на сол, така што овде се произведуваат повеќе од 210 милиони тони сол годишно, од кои помалку од 6 отсто е за човечка исхрана.

 

Во Намибија, климата варира од пустинска до суптропска. Претежно е топло и суво, а врнежите се ретки и нерамномерно распоредени. Според Википедија, студената буенгелска струја, насочена кон север, ги намалува врнежите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit