ВРАЌАЊЕТО НА МОДНИОТ МИНИМАЛИЗАМ: Овие 7 модни парчиња повторно ќе се најдат во сечиј ормар!

25 февруари, 20220
Gwyneth-Paltrow-i-Brad-Pitt (1)

Модната носталгија не е ништо ново, а генерацијата Z од време на време (буквално) црпи некои трендови од минатото. И додека го преживуваме Y2K, минимализмот од 1990-тите повторно ни тропа на врата.

По гламурозните осумдесетти, деведесетите донесоа многу посуптилен луксуз промовиран од познатите модни имиња како Келвин Клајн, Прада, Маргиела, Џил Сандер… Поедноставни силуети кои ја придружуваат фигурата, квалитетни парчиња кои можат да станат своевидна униформа или комбинирана на безброј начини, неутралната палета и природните материјали беа карактеристика на овој стил.

Заживувањето на 1990-тите доби и своја институционална потврда, па во Музејот на ФИТ беше отворена изложбата „Reinvention and Restlessness: Fashion in the Nineties“, а наскоро ќе биде објавена и книга со истиот наслов. Со навраќање на парчињата на сите времиња, не се сомневаме дека овој стил ќе добие на значење и во уличната мода, а инспирацијата ја најдовме во некои од најистакнатите модни икони од тој период чие влијание не стивнува ниту денес.

Гвинет Палтроу, Керолин Бесет-Кенеди, Винона Рајдер, Сејд, Синди Крафорд, Џенифер Анистон и Кортини Кокс се само дел од имињата чиј стил секогаш не инспирира, а ова се парчињата кои ги направија вечни и треба да се најдат во секоја пролет. гардероби, прочитајте подолу.

Кожен блејзер

Кожна јакна е секогаш ин, но оваа година нејзината поелегантна варијанта е уште попопуларна – кожен блејзер или капут. Во класична црна боја ќе и даде нова димензија на секоја префинета или лежерна комбинација.

Kožni blejzer i crna dolčevita kao odlike minimalizma devedesetih

Црна долчевита

Овој класик веќе многу пати докажа зошто е симбол на моќ и луксуз, а освен што изгледа одлично на здолништа, може да се носи и на модерни кадифеи, по примерот на Керолин.

Crna dolčevita omiljeni je komad minimalistica

Долна кошула

Долната облека доаѓа до израз – а ова парче изгледа одлично под јакна, кожна јакна, фармерки или Кејт Мос – мини здолниште од ткаенина.

Kate Moss u potkošulji i minici

„Tube dress“

Како да ја нагласите фигурата и дефинираните раце, а во исто време да изгледате како олицетворение на софистицираност? „Цевка фустан“ или Tube dress е тоа совршено едноставно, но пред се елегантно парче.

Winona Ryder jedna je od stilskih ikona devedesetih

Миди здолниште

Изработени од сатен, волна или кожа, миди здолништата во секоја верзија изгледаат елегантно, а тој шик од деведесеттите ќе го постигнете со чизми до колена.

Carolyn Bessette-Kennedy predvodnica je luksuznog minimalističkog stila devedesetih

Фармерки

Иако обожаваме темен тексас, класичните избледени сини фармерки кои се носат над гореспоменатата долга кошула или црната долчевита се секогаш кул избор, а иконите од 1990-тите ќе носат boyfriend или mom фармерки.

Cindy Crawford nosila je bijelu potkošulju

Бела кошула

Шеќерот на крајот е едноставна бела кошула која веројатно сите ја имаме во плакарот, а ќе изгледа добро и струкирано како и предимензионирани модели. За доработка, додадете црвен кармин и омиленото парче накит како ѓердан или едноставни прстени.

Sade Adu jedna je ikona stila devedesetih

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi