Генијален народ: 7 работи кои ги прават „само“ Шпанците

9 март, 20220
62112902-spanjolska (1)

Сите веќе многу добро знаеме како обичаите ширум светот се многу различни, па иако е најнормално да оставите бакшиш во ресторан, Јапонците никогаш нема да помислат на тоа. Така е и со другите, а овој пат ги погледнавме шпанските „невообичаени“ обичаи, а на порталот Brightside најдовме некои кои ни се горе-долу чудни …

Одење со мокра коса

Колку пати вашите родители ве предупредиле да не се шетате со мокра коса? Па, во Шпанија одамна се откажаа од тоа бидејќи Шпанците (како, реално, многу луѓе во разни земји) имаат навика да ја мијат косата наутро, а не навечер. Така, со навиката да ги правите работите „mañana“, миењето на косата често оди во последен момент пред да одите на училиште или на работа, па Шпанците едноставно немаат време да се исушат. Затоа, немојте да се чудите ако наутро видите некој со неисушена коса, буквално од 7 до 77 години.

Повторување на придавките безброј пати

На пример, кога ќе видите убава девојка, ќе кажете „оваа девојка е многу убава“. Од друга страна, Шпанците барем три пати ќе ја истакнат оваа убавина, па очекувајте реченица како „колку е убава, убава, убава оваа девојка“. Накратко, за да ја направат работата што е можно поемотивна и да додадат сила, акумулираат придавки.

Излегување во кафуле со децата

Во Шпанија е сосема во ред да одите во бар со целото семејство. Така доцна во ноќта, па дури и навечер, можете да ги видите родителите како се забавуваат, а на масата до нив – нивните потомци како спијат! Ова се смета за нормално, никој нема да ги повика социјалците, а можеби и поради тоа Шпанците можат добро да се справат со бучавата, со оглед на тоа што ја слушаат уште од раното детство …

Лупење на овошјето

Не само што лупат портокали, лимони и ананас, како и остатокот од светот, туку Шпанците пред јадење го лупат речиси секое овошје: праски, јаболка… Но, за тоа има многу едноставно објаснување. Луѓето во руралните средини немале секогаш пристап до чиста вода, па за да се заштитат од штетните бактерии, редовно го лупеле секое овошје. Иако денес е 2022 година, од некои навики реални – не е лесно да се ослободите.

Делење на сметката на еднакви делови

Заборавете на германскиот модел на плаќање каде секој го си плаќа своето – Шпанците го прават тоа поинаку. Имено, секој што седнува на маса по правило плаќа исто. Ако сте петмина, а сметката е 100 евра, се очекува секој да извади по 20, без разлика дали јаделе стек или само испиле кафе. Исто така, келнерите нема да ви ја „поделат“ сметката дури и ако тоа го побарате од нив.

Страв од вторник

Старите Шпанци велат дека во вторник луѓето не треба да се мажат, да патуваат или да се селат. Објаснувањето е повеќе од едноставно – вторник е денот на богот на војната (Арес или Марс), па затоа е подобро да не правите ништо тогаш …

Во ред е и минимумот приватен простор

Ако сте странец, може да ви се чини дека Шпанците навистина не се грижат за личниот простор. Имено, кога разговараат меѓу себе често доаѓаат во лице, а тапкањето е неизбежен. Од друга страна, тоа е и позитивно бидејќи ја покажува нивната опуштеност и секако полесно ви е веднаш да комуницирате со некој таков.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi