ГИ ДЕШИФРИРАМЕ МОДНИТЕ КОДОВИ: Што значи „Black tie“, а што подразбира „business casual“?

21 февруари, 20220
Hailey-i-Justin-Bieber

Иако се договоривме дека во модата нема правила и дека личниот стил е начин на претставување, одредени настани, работни места и општествени норми наметнуваат рамка во која можеме да го изразиме сопствениот моден вкус, личност и естетика.

Така, следниот пат кога ќе добиеме покана за свадба, деловен настан или забава, да одлучиме што да облечеме е многу полесно кога ќе дешифрираме што всушност значи одреден кодекс на облекување:

White tie

Најсвечените настани на црвениот тепих или гламурозните свадби пропишуваат „бела вратоврска“. За мажи, ова вклучува костум со елек и бела машна. За вакви настани, жените треба да носат долги свечени фустани и ракавици, а косата да ја кренат во пунџа.

Što odjenuti na white tie event

Black tie

Слично на претходниот, жените треба да носат долг свечен фустан до црната вратоврска, но без ракавици и фризури, тоа може да биде помалку свечено. Мажите можат да носат смокинг или одело со црна машна, а свечените чевли се задолжителни.

Što odjenuti na black tie event

Cocktail

Вообичаениот кодекс на облекување за забавите, „коктел“ е вистинското време да извадите симпатичен мини фустан кој ќе изгледа одлично под рефлекторите. Жените кои не се воодушевени од идејата за краток и забавен коктел фустан можат да носат долг, вечерен комбинезон. Мажите треба да пристигнат во костум, а вратоврската е по избор.

Bella Hadid u koktel haljini

Business Formal

Официјален деловен настан понекогаш може да биде најнејасен кога станува збор за посакуваната облека, но всушност е многу едноставен: добро скроените костуми за жени и мажи или добро скроените деловни фустани за жени се непогрешлив избор.

Za business formal najbolje je odjenuti odijelo

Business или Smart Casual

Некаде помеѓу костуми и фармерки, беше вметнат ‘business casual’, обично за дневни настани. Молив здолништа и блузи и блејзери се препорачуваат за жени за полу-формални настани, а панталони и кошули за мажи. Темните фармерки се прифатливи за некои, за други не, во зависност од деловното опкружување.

Smart casual dress kod

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma