Гламур каков што може да постигне само Диор: Како изгледа спојката на ренесансата и денешицата!

3 март, 20220
profimedia-0665718893 (1)

Модната куќа Диор има неверојатно влијание во светот на модата, со својата колекција „New look“, објавена во 1947 година.

Оваа колекција послужи како инспирација за многу креатори, па кројот „new look“, кој го карактеризира акцентот на женските облини, во голема мера го обликуваше сето она што денес го сметаме за мода од педесеттите години на минатиот век.

Целта на Кристијан Диор беше да го најави доаѓањето на нова ера – крајот на војната и тешкиот живот и доаѓањето на помирен период, напредок, гламур и удобност.

Овој бренд не го изгубил своето значење и гламур ниту денес, повеќе од 7 децении подоцна.

На ревијата наречена The Next Era (New Age), италијанската дизајнерка Марија Грација Чиури, создаде нешто неверојатно, необично и целосно, на прво споменување, некомпатибилно.

Чиури успеал да ја модернизира облеката од периодот од 15 до 18 век и мотивите создадени во тој период да ги прилагоди на модерниот период. Така, чипка и богато украсена ткаенина беа присутни на бројни креации.

Парчињата тул оддаваа ненадминат гламур и сензуалност, што само Диор може да го постигне.

Комплетниот концепт на оваа колекција ја покажува врската помеѓу технологијата и човечкото тело. Во соработка со лабораториите Dynamic Autonomy и Intelligent Robotics беа создадени футуристички детали кои посетителите на ревијата можеа да ги видат на некои модели.

Чиури сакаше да го нагласи и фактот дека модата кружи, односно дека одредена облека излегува од мода и се враќа на неа, па ефектот на „веќе видено“ всушност бил вешт и намерен трик на дизајнерката.

Облеките што се гледаат на изложбата може да се носат посебно. Парчињата како корсети или ремени кои имаат неколку џебови, а кои се видени како дел од некои креации, може да се користат и на малку намалена гардероба, со помалку впечатливи тонови.

Своите феминистички тенденции Диор овојпат ги изрази со шиење платнени здолништа кои најмногу се користат за шиење машки костуми. Хибридната колекција на Диор на ова, целосно иновативно парче е создадена со помош на техниката на плетење, претежно со употреба на кашмир, најлон и други водоотпорни материјали.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi