Го отфрлила бричот – и останала икона на сексапилот: Фотографиите со кои Софија Лорен ги промени стандардите за убавина

28 февруари, 20220
187303_profimedia0127529441_ff

Моментот кој остана незаборавен беше на црвениот тепих во 1999 година, кога Џулија Робертс на премиерата на филмот Нотинг Хил се појави со неизбричени пазуви, а заврши на насловните страници на сите медиуми. Таа тогаш истакна дека не испратила никаква порака, ниту пак се обидела да ги промени наметнатите стандарди за убавина, туку дека „згрешила со должината на ракавите“.

Сакала или не, таа секако привлекла големо внимание, а поттикнала и многу жени во намерата незапирливо да ја прекинат депилацијата кога не сакаат тоа да го прават.

И навистина, неизбричените пазуви се сè попопуларна алатка за жените кои сакаат, всушност, да се изборат со стандардот на убавина што подразбира мазно тело.

Ќерката на Мадона, Лурд Леон со години привлекува внимание со своето недепилирано тело кое со задоволство и често го покажува на јавноста и папараците. Таа му припаѓа на таборот кој ја нагласува природата на женското тело, па не сака ниту поддржува депилација, дури и кога се работи за модни настани како познатата Мет Гала! Лурд гордо ги покажа пазувите, рацете, позираше пред камерата… И тоа го прави секогаш кога има прилика, а далеку од тоа дека е единствена.

<p>Sve češće možemo videti slavne devojke se bore i zalažu za prirodan <em>look</em>, koji često uključuje i odbacivanje depiliranja, ali jedna od onih koje su još pre nekoliko decenija to radile i ostale najpoželjnije među lepoticama — jeste Sofija Loren</p>

Иако некој може да помисли дека ова е едно од достигнувањата на модерното време, тоа не е сосема точно. Според Vogue, едно истражување покажало дека секоја четврта жена помлада од 25 години повеќе не ги бричи пазувите.

Сепак, и тоа немаше да биде возможно доколку некои жени не беа првите кои ќе се спротивстават на одредени стандарди кои не го прифаќаат природниот изглед.

<p>Sve češće možemo videti slavne devojke se bore i zalažu za prirodan <em>look</em>, koji često uključuje i odbacivanje depiliranja, ali jedna od onih koje su još pre nekoliko decenija to radile i ostale najpoželjnije među lepoticama — jeste Sofija Loren</p>

Верувале или не, меѓу нив е и Софија Лорен, која гордо позираше со недепилирана пазува и го одби отстранувањето на влакна уште во златното доба на Холивуд.

И таа остана една од најпосакуваните убавици досега!

Софија Лорен сè уште доаѓаше на црвениот тепих и гордо мавташе со небричената пазува …

А мажите сè уште воздивнуваа по неа… И никој не можеше да го оспори нејзиниот сексапил, ниту пак го направил тоа до ден-денес. Еве како Софија Лорен ги сврте стандардите во дваесеттиот век, во 1955 година на филмскиот фестивал во Венеција:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi