ГО ЧИСТИ ОРГАНИЗМОТ И ЈА ВРАЌА СИЛАТА! Чајот од ова растение ќе ве препороди!

17 февруари, 20220
506746_x2751_f

Копривата е повеќегодишно растение кое се користи за прочистување на крвта и зголемување на излачувањето на течности од телото и наоѓа примена кај сите болести предизвикани од насобраните токсини. Чајот од коприва ја „јакне крвта“, го чисти телото и ги ублажува заморот и исцрпеноста

Копривата содржи железо, калциум, фосфор и витамин Ц, па затоа се користи кај анемија, хроничен замор и недостаток на енергија. Се смета за природен мултивитамин бидејќи делува благотворно на целиот организам.

ја чисти крвта и ја враќа силата

ги обновува црвените крвни зрнца

ги чисти белите дробови од слуз и лечи астма

го зајакнува нервниот систем и ја ублажува несоницата

се користи како лек против опаѓање на косата

се користи и во готвењето како додаток на јадења и за подготовка на сокови

Копривата најчесто се користи како чај за чистење на организмот и подготовка за зимата или опоравување во пролет. Се препорачува чајот да се користи 2-3 пати на ден во текот на еден месец.

Подготовка: Во зовриена вода се става една лажичка коприва, се покрива и се остава 10 минути. Чајот не треба да се вари, туку треба да се процеди и се пие еднаш дневно.

Совет: Конзумирањето прекумерни количини чај од коприва може да доведе до несакани ефекти, па затоа се препорачува да бидете внимателни. Особено во интеракција со други лекови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi