Градот на Битлси низ очите на локалците: Најдобрите совети за уживање во Ливерпул

20 јуни, 20220
62308840

Сите веќе знаеме дека добриот совет злато вреди, а кога ќе посетиме некој град, се исплати да ги слушаме советите на некој кој веќе живее таму. Овој пат ви носиме водич за Ливерпул, напишан за британскиот портал Гардијан од британскиот писател за деца Френк Котрел-Бојс.

Храна

„Како тинејџер, саботите ги поминував шетајќи горе-долу во Болд Стрит. Тогаш претежно имало продавници за музика и користена облека, додека сега доминираат кафулињата и рестораните. Bold Street се протега од црквата Свети Лука до центарот на градот. Едно од најпознатите места овде е дефинитивно Matta’s International Foods, а одлична идеја е да го посетите Leaf, ресторан кој се наоѓа во поранешното кино и чајџилница, кој нуди удобност и гламур. Исто така, ако барате деликатеси, вреди да ја посетите Delifonseca Dockside, и да донесете дома вкусен десерт.“

Инспирација

„Ако е можно, дојдете во Ливерпул со брод. Се враќав од Ирска десетици пати со траект, а глетката на тој бајковит брег, неговите „Три Грации“ (Royal Liver Building, Cunard Building и Liverpool Harbor Building) лебдат над реката, бестежински и убави како фатаморгана, сè уште ме обзема. Ако не можете да го направите тоа, фатете го Dazzle Ferry, невообичаено, но убаво обоен брод – и обидете се да не погледнете назад во градот додека не се вратите. “

Четврт

Населбата по име Georgian е одлична за пешачење, а за поново искуство во Ливерпул, упатете се кон Лоџ Лејн. Некогаш депресивно место, сега стана доста колоритно и весело, најмногу благодарение на имигрантите од Сирија, Јемен и Иран. Но, за навистина да го разберете Ливерпул, најдобро е да се прошетате низ кинескиот кварт. Обично зборуваме за ирското влијание врз градот, но кинескиот е подеднакво распространет и датира со векови.

Зеленило

Ливерпул е благословен со паркови и секој е посебен на свој начин. Веднаш спроти Strawberry Fields, во паркот Calderstones, се наоѓа илјадагодишниот Allerton Oak, наводно место на средновековен суд. Во дворот на замокот се наоѓаат Калдер Стоунс – шест камења од неолит. Кафулето и изложбените простории се управувани од The ​​Reader, добротворна организација која промовира заедничко читање. Има нешто многу Ливерпул во спојот на највозвишената литература со корнети за сладолед и лулашки во паркот.

Сместување

Улицата Хоуп на работ на Georgian квартот има прекрасен поглед и нуди се за пријатен одмор. Добар избор е Титаник, за иста цена на Стенли Док, кој се наоѓа на устието на реката Мерси.

Дефинитивно би додале дека во градот можете да гледате одличен фудбал, бидејќи доколку не добиете билети за натпреварите на Ливерпул, постои уште еден клуб во Премиер лигата – Евертон. Исто така, не заборавајте дека ова е градот на Битлси, па ќе најдете се што е поврзано со легендарната четворка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber