Дали имате висок шеќер? Ќе ги откриете првите СИМПТОМИ на ЛИЦЕТО, затоа добро гледајте се во ОГЛЕДАЛО секое утро

25 март, 20220
Screenshot_1

Што и да јадеме, внесуваме во организмот, тоа влијае и на нашиот изглед

 

 

Ако нашето мени е дефинитивно здрава храна, овошје, зеленчук, се чувствуваме добро и здраво и нема да имаме никакви проблеми со лицето. Но, ако брзата храна сè уште ви е најдобар пријател, нема да бидат задоволни ниту нашето тело, ниту нашиот изглед.

 

Конзумирањето на шеќер, алкохол, глутен, има многу силно влијание на нашето лице.

 

Д-р Нигма Талиб е наутропатски лекар кој е специјализиран за кожа, акни, темни кругови и црвенило. Тој верува дека нашето лице е одраз на сè што јадеме.

 

Обидете се да го идентификувате типот на лицето и да дознаете што ги предизвикува вашите проблеми.

 

Лице „Вино“

 

Симптоми:

 

Спуштени очни капаци, акни меѓу веѓите, брчки под очите, дехидрација, црвенило на кожата.

 

Зошто алкохолот го менува вашето лице:

 

Премногу алкохол може да ја дехидрира кожата, да ја влоши појавата на тенките линии и брчки, па дури и оние меѓу веѓите. Може да доведе и до капиларно проширување, предизвикувајќи црвени образи и целиот тен.

 

 

„Шеќерно“ лице

 

Симптом:

 

Ќеси под очите, постојано излегување на нови мозолчиња, темно сив или блед тен.

 

Зошто шеќерот го менува вашето лице:

 

Премногу шеќер го ослабува колагенот во кожата и го зголемува нивото на инсулин, поради што кожата изгледа запарно и мрачно.

 

„Млечно“ лице

 

Оток на лицето, вреќи под очите, црвенило и акни.

 

Зошто млечните производи влијаат на лицето:

 

Многу е веројатно дека ако постојано консумирате млечни производи, вашата толеранција на лактоза е намалена. Како што старееме, ги губиме ензимите кои ни помагаат да ја вариме лактозата.

 

Лице „глутен“.

 

Акни на челото, образите и вилиците, отечено лице, црвенило на образите и/или црвени дамки, како и акни на брадата.

 

Зошто глутенот го менува вашето лице:

 

Глутенот предизвикува воспалителни процеси и го остава вашето лице подуено. Може да предизвика и пигментација на кожата, што доведува до старечки дамки, но влијае и на репродуктивната рамнотежа во телото, поради што на брадата се појавуваат хормонални мозолчиња.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi