Дали постојано спиете со мокра коса и врзувате коњско опавче? Ова се најлошите навики кои ги имате, тврдат фризерите

1 март, 20220
Screenshot_5

Одржувањето на вашата коса здрава не значи само користење квалитетен шампон и регенератор, туку и ставање маска еднаш неделно. Стилистите и фризерите објаснија кои навики ја уништуваат косата, а ние не сме ни свесни дека ги правиме.

 

Косата е слаба и кршлива кога е мокра, така што спиењето со таква коса не е добра идеја. Можете да ги уништите врвовите, вели Тед Гибсон.

 

„Триењето на влажна коса на постелнината во текот на ноќта може да ги уништи врвовите, да ги направи груби и суви. Задолжително исушете ја косата пред спиење”, вели Тед, а уште една лоша навика е постојаното врзување на косата.

 

„Ако носите пунџа или опавче дење и ноќе, особено за време на спиењето, вашата коса многу се крши“, вели Кајли Хит. Спиењето со пуштена коса или дури и со плетенки е најдобро за вашата коса.

 

Ако веќе сте решиле да ја врзете косата, не користете ластици. Се препорачуваат шнола или стегачи кои се меки, а популарното име за нив е „scrunchie“.

 

Прескокнувањето на чешлањето на косата не е добра навика. Темето произведува природни масла, а со чешлање ги пренесувате на остатокот од косата. „Кога ги нанесувате овие масла на вашата коса, работите на тоа вашата коса да расте побрзо“, вели Гибсон.

 

Покрај мократа коса и врзана во реп, лошо е да се заспие и со лак. „Лаковите ја сушат косата, но ако немате време да ја измиете и исушите косата пред спиење, отстранете ги сите шноли и гумени ластичиња, нанесете малку сув регенератор на косата, исчешлајте ја и пуштете ја косата. Измијте ја следниот ден“, советува Хит.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi