ДАЛИ СЕ ПОТИТЕ? Верувале или не, НАЧИНОТ НА КОЈ ВАШЕТО ТЕЛО ГО ПРАВИ ТОА МНОГУ КАЖУВА ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ!

20 февруари, 20220
Screenshot_5

Потењето е природен процес со кој се регулира телесната температура

 

Потењето се дефинира како ослободување на течност базирана на сол од потните жлезди. Тоа може да биде предизвикано од емоционална состојба, сериозна здравствена состојба или дури и менопауза и бременост (поради хормонални промени).

 

Солена пот

 

Исто како солзите, нормално е потта да биде солена. Меѓутоа, ако е невообичаено доволно солено за да ви ги изгори очите, тогаш тоа е знак дека можеби ви недостасува натриум.

 

Една многу важна состојка за здраво тело е хидратацијата, а иако звучи нелогично, може да бидете дехидрирани кога ви недостасува натриум во исхраната. Овој проблем можете да го решите со конзумирање супа од кеса или со користење на раствор од електролити.

 

Едвај се потите

 

Секое тело е различно, некои луѓе се потат повеќе, а некои помалку и тоа е сосема природно. Сепак, како и сè друго, премногу или премалку од нешто обично не е добар знак.

 

Ако едвај се потите во топол летен ден или додека трчате на лента за трчање во теретана, тоа значи дека вашите жлезди не работат добро. Ова е сериозна состојба наречена анхидроза и може да влијае на целото тело. Тоа доведува до прегревање, исцрпеност и топлотен удар, што значи дека може да ви биде загрозен животот.

 

Прекумерно потење

 

Оваа состојба е честа, но обично поминува незабележано. Прекумерното потење се нарекува хиперхидроза и може да се појави дури и за време на студено време без посебна причина. Тоа може да им се случи и на жените за време на менопаузата.

 

Понекогаш оваа состојба може да биде опасна. Доколку чувствувате потење и слабеење, потење кое главно се јавува за време на спиењето или чувство на притисок во градите при потење, тогаш време е да се јавите на лекар.

 

 Постојат примарна (идиопатска) или фокална хиперхидроза.

Во некои случаи, тоа е сериозна болест. Прекумерното потење тогаш се нарекува секундарна хиперхидроза, што значи дека тоа е несакан ефект поради постоење на здравствен проблем или поради хормонална причина (како во случај на бременост или менопауза).

 

Пот со непријатен мирис

 

Потта всушност нема мирис, таа е целосно без мирис. Меѓутоа, кога бактериите во вашата кожа се мешаат со пот, тоа предизвикува непријатен мирис, кој најчесто е резултат на стрес.

 

Постојат два вида пот кои доаѓаат од различни жлезди: едната е обично без мирис од еккрините жлезди, а другата не е многу пријатен мирис од апокрините жлезди. Измијте ги местата каде што се потите и имајте на ум дека вашата исхрана, лековите и начинот на живот влијаат на мирисот.

 

Трудничка пот

 

За време на бременоста, жените имаат тенденција да се потат повеќе од вообичаено, а тоа понекогаш е еден од првите симптоми на бременоста. Телото го менува својот мирис кога сте бремени, дури и пред да сфатите дека ќе носите бебе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi