Дали сте биле заразени со КОРОНА вирусот? Еве неколку намирници кои ќе ви помогнат да го забрзате закрепнувањето на вашите бели дробови

22 февруари, 20220
Screenshot_5

Пневмонијата е најчестиот здравствен проблем што доаѓа со корона вирусот.

 

Белите дробови и црниот дроб навистина заслужуваат посебно внимание бидејќи тие се најголемите чистачи на телото. Меѓу бројните функции на црниот дроб е тоа што ја прочистува крвта, а белите дробови внесуваат кислород, додека ги филтрираат токсините од воздухот и понатаму, го исфрлаат штетниот јаглерод диоксид од телото. Со одржување на здравјето на црниот дроб и белите дробови, клетките и ткивата во нашето тело ќе се задоволат со здрава крв, која е богата со кислород.

 

Храната што ја консумирате е исто така исклучително важна за квалитетна работа и добра функција на црниот дроб и белите дробови. Подолу се природни препарати и намирници кои ќе придонесат за целосна детоксикација на белите дробови и црниот дроб.

 

Зелен лиснат зеленчук

 

Овој вид зеленчук е првенствено познат по густината на витамините – витамините А, Ц, К, фолна киселина. Витаминот А е неопходен за здрава кожа и очи, витаминот Ц е еден од најсилните антиоксиданси досега, а витаминот К е неопходен за згрутчување на крвта. Фолната киселина е еден од витамините Б и една од нејзините најважни улоги е да ги обнови крвните елементи. Калциумот и железото и магнезиумот се присутни во нивниот зелен лиснат зеленчук.

 

Спанаќот, зелената салата, зелката, младиот кромид, кељот и коријандерот се најдобриот избор на лиснат зеленчук за чистење на организмот. Можете да ги јадете сирови, бланширани или во форма на смути. Благодарение на содржината на калиум и магнезиум, овој зеленчук го подобрува здравјето на белите дробови. Бидејќи зелениот лиснат зеленчук е богат со хлорофил, тие помагаат во чистење на телото од тешки метали.

 

Јаболка

 

Ова овошје е богато со пектин, витамини и флавоноиди, кои во голема мера придонесуваат за чистење на црниот дроб. Флавоноидите и антиоксидансите го чуваат здравјето на белите дробови и целиот респираторен систем.

Редовното консумирање јаболка секој ден, после појадок и после ручек, ќе ги реши проблемите со гихт, ревматизам, артритис, проблеми и болести на црниот дроб и бубрезите, затнати крвни садови, ќе ја исчисти крвта и маснотиите во нив и ќе лекува егзема.

 

Методот со јаболка позитивно ќе влијае на вашиот нервен систем, што е особено интересно во последно време, на забрзување на метаболизмот и губење на вишокот килограми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi