Да ги намалиме брчките под очите: Едноставни рутини кои треба да станат дел од нашиот ден

3 април, 20220
Screenshot_11

Брчките под очите се нормален, сосема природен дел од стареењето, можете да преземете чекори за да ги минимизирате со вклучување на креми против брчки околу очите во вашата рутина за нега на кожата и практикување превентивни методи на живот.

 

 

Грижата за темните кругови и фините линии околу очите е еден од клучните фактори за спречување на предвременото стареење. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да започнете.

 

 

Вежбање на лицето

 

Одредени вежби за лице или како што популарно се нарекуваат „јога на лицето“, се покажаа како ефикасни во стимулирање на протокот на крв и затегнување на кожата под очите.

 

– Јогата на лицето е серија масажи на лицето што вклучува движење и изолирање на мускулите на лицето за тонирање и вежбање – вели Тејлор Ворден, естетичар на познати личности.

 

Добрата работа за ова е што можете да го правите секаде и во секое време.

 

 

Нежен пилинг

 

Постојат различни мислења за пилингот под очите. Сепак, козметичарите се согласија дека треба да го направиме пилингот, но со минимален притисок. За деликатна област како што е областа под очите, важно е да бидете особено нежни. Овој тип на третман ќе ја отстрани сувоста со што кожата ќе изгледа посвежо, а кремот може да има подобри резултати.

 

Нежно отстранете ја шминката

Кожата под очите е многу понежна од кожата на кое било друго место. Дерматолозите препорачуваат да се избегнуваат памучни перничиња, средства за отстранување шминка или силно триење со рацете. За целите против стареење, повеќето дерматолози препорачуваат мелем за чистење. Нежно масирајте го мелемот со кружни движења, а кога шминката ќе почне да се распаѓа, млечната текстура исплакнете ја со топла вода. Спротивно на она што го правевме, нели?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi