ДИШЕТЕ НА НОС ДУРИ И АКО ИМАТЕ АЛЕРГИИ: Користете капки, нанесете вазелин, вдишувањето на уста може да ја влоши состојбата

7 април, 20220
Screenshot_2

Дишењето преку уста може да ја влоши алергијата на полен. Ана Марфи, фармацевт од Универзитетот во Лестер, специјализирана за астма и алергии, објасни зошто дишењето преку уста може да предизвика дополнителни проблеми:

 

 

– Многу луѓе ќе дишат преку уста додека се борат со пролетните алергии. Сепак, тоа го заобиколува нашиот природен систем за филтрација – рече таа. -Навистина е важно да се дише низ нос бидејќи се филтрира и спречува голем дел од поленот да предизвика проблеми во телото.

 

Сепак, дишењето низ нос може да изгледа тешко додека се борите со алергии и постојано кивате. Лекарите препорачуваат употреба на назални спрејови за да се олесни дишењето.

 

Деконгестивни назални спрејови може да се најдат во локалните аптеки, но експертите велат дека стероидните спрејови се најдобри бидејќи можат да го намалат воспалението во носот и нема да ја изгубат својата ефикасност со повеќекратна употреба.

 

Некои стероидни назални спрејови се достапни за купување во аптеки, додека други се достапни само на рецепт. На стероидните спрејови за нос им е потребно време за да се изгради бариера, па затоа е важно да ги користите редовно.

 

Доколку страдате од алергија на полен, се препорачува да започнете со употреба на назални спрејови околу две недели пред да се појават симптомите.

 

Користењето вазелин околу ноздрите е стар трик кој всушност функционира – го фаќа поленот пред да ги вдишите честичките, а други испробани и проверени лекови вклучуваат капки за очи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi